بیمه بدنه چیست؟ سوالاتی که جوابشان را باید بدانید

بیمه بدنه چیست؟
۵
(۲)

بعد از جنگ جهانی اول استفاده از اتومبیل در شهرهای اروپایی برای جابجایی مسافر و بار و سفر بسیار رواج پیدا کرد، در کنار استفاده از اتومبیل تعداد حوادث رانندگی نیز افزایش داشت و نداشتن ایمنی در جاده و مسیر شهری و مخصوصا ایمنی خودروها جبران خسارات اتفاق افتاده را یکی از معضلات دارندگان اتومبیل کرده بود که باید هزینه های قابل توجهی را در زمان تصادف پرداخت می‌کردند.

به خاطر این موضوع برای اولین بار قانونی تحت عنوان قانون ترافیک جاده‌ای در سال ۱۹۳۰ به صورت اجباری برای کلیه صاحبان خودروها و رانندگان در ایتالیا به اجرا درآمد، این بیمه نامه برای هرگونه تصادف، آسیب به افراد و یا مرگ افراد ثالث بود. بعد از این سال برای تکمیل پوشش‌های بیمه اتومبیل بیمه نامه بدنه نیز شکل گرفت.


 

چرا بیمه بدنه برای خودروی شما نیاز است؟

چرا بیمه بدنه لازم است؟

افزایش ارزش خودروها در سال‌های اخیر، هزینه‌های جبران خسارت‌های اتفاق افتاده را یکی از هزینه‌های ناخواسته برای دارندگان خودرو کرده است. همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی وارد شده به سایر افراد را جبران می‌کند و خودروی آسیب دیده که مقصر ماجراست نمی‌تواند هیچگونه خسارتی از بیمه ثالث دریافت نماید از این رو مواردی که در بیمه های شخص ثالث قابل پرداخت نمی‌باشد با بیمه بدنه جبران می‌شوند از جمله:

 • در تصادفاتی که شما مقصر حادثه باشید نمی‌توانید از بیمه‌نامه‌های شخص ثالث برای اتومبیل خود استفاده کنید.
 • اگر اتومبیل شما سرقت یا دچار آتش سوزی یا سقوط و واژگونی گردد نمی‌توانید از بیمه نامه شخص ثالث خود استفاده نمایید.
 • زمانی که اتومبیل پارک شده شما، دچار تصادف می‌شود و شما نمی‌دانید مقصر این حادثه چه کسی است نمی‌توانید از بیمه نامه شخص ثالث خود استفاده نمایید.
 • زمانی که اتومبیل شما گرفتار بلایای طبیعی مانند سیل و طوفان و… شود و یا خودرو و یا لوازم جانبی آن به سرقت برود، نمی‌توانید از بیمه نامه شخص ثالث خود استفاده نماید.
  با داشتن بیمه بدنه تمام خسارت‌های گفته شده از بیمه بدنه قابل دریافت است . با توجه به چند علت گفته شده، خرید بیمه بدنه میتواند بسیار عاقلانه باشد.

 

اصطلاحاتی که در بیمه بدنه باید بدانید

در شرایط عمومی همه بیمه‌نامه‌های بدنه اصطلاحاتی درج شده که بهتر است بیمه گذار آشنایی کلی با این عناوین و اصطلاحات داشته باشد:

 • بیمه گر: شرکت بیمه‌ای است که مشخصات آن در بیمه نامه درج شده و به ازای دریافت حق بیمه جبران خسارات احتمالی را انجام می‌دهد.
 • بیمه گذار: شخصی است حقیقی یا حقوقی که مالک بیمه نامه است و یا مسئولیت حفظ بیمه  نامه را از طرف مالک را دارد.
 • ذینفع: شخصی است که بنا به درخواست بیمه گذار نام وی در این بیمه نامه درج گردیده است و تمام یا بخشی از خسارت به وی پرداخت می‌شود.
 • حق بیمه: مبلغی است که در بیمه نامه مشخص شده و بیمه گذار موظف است در زمان خرید بیمه  نامه تمام یا بخشی از آن را به ترتیبی که در بیمه نامه مشخص می‌شود به شرکت بیمه پرداخت نماید.
 • موضوع بیمه: وسیله نقلیه زمینی است که مشخصات آن در بیمه  نامه درج شده است. لوازمی که مطابق کاتالوگ وسیله نقلیه بیمه شده به خریدار تحویل و یا در بیمه نامه درج شده است نیز جر موضوع بیمه محسوب می‌شود.
 • فرانشیز: بخشی از هر خسارت است که به عهده بیمه‌گذار است و میزان آن در بیمه‌نامه مشخص ‌می‌گردد.
 • مدت اعتبار بیمه نامه: مدت بیمه‌نامه‌ها معمولا یک ساله است اما شروع و پایان مدت اعتبار ‌بیمه‌نامه به ترتیبی خواهد بود که در ‌بیمه‌نامه معین شده باشد.

مطلب مرتبط: فرانشیز بیمه بدنه چیست؟ و راه های حذف آن


بیمه بدنه چه خساراتی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟

بیمه نامه بدنه در شرکت‌های مختلف بیمه دو نوع پوشش اصلی و پوشش‌های اضافی را دارد که بیمه گذار می‌تواند به انتخاب خود علاوه بر پوشش اصلی، با پرداخت حق بیمه‌های بسیار اندک این پوشش‌ها را داشته باشد.

پوشش های اصلی بیمه بدنه

خسارت‌های زیر با توجه به پوشش‌های اصلی بیمه  بدنه تحت پوشش می‌باشند:

 • -خسارت‌هایی که در اثر آتش سوزی، صاعقه و انفجار به موضوع بیمه (خودروی بیمه شده) و یا لوازم یدکی اصلی همراه آن وارد شود
 • خسارت‌هایی که ناشی از برخورد خودروی بیمه شده با یک جسم ثابت و یا متحرک و یا برخورد اجسام دیگر به خودروی بیمه شده اتفاق بیافتد حتی اگر شما مقصر حادثه باشید
  خسارت‌های ناشی از واژگونی و سقوط خودروی بیمه شده حتی اگر شما مقصر حادثه باشید
 • خسارت‌هایی که در زمان نجات و انتقال خودروی بیمه  شده وارد شود
 • اگر خودروی بیمه شده به سرقت برود و یا در اثر دزدی یا حتی شروع دزدی خسارتی به وسیله بیمه شده و یا سایر لوازم جانبی آن وارد شود تحت پوشش قرار دارد.

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

در همه شرکت‌های بیمه، بیمه گذاران می‌توانند با پرداخت حق بیمه‌های اندک پوشش‌های کامل داشته باشند. پوشش‌های اضافی بیمه نامه بدنه به ترتیب زیر می‌باشد:

 

۱- پوشش شکست شیشه

شکسته شدن شیشه به تنهایی و بدون برخورد اشیا خارجی با داشتن این پوشش پرداخت می‌شود به عنوان مثال شکسته شدن شیشه در اثر گرم و سرد شدن هوا که در بیشتر خودروهای داخلی از جمله پژو و پراید و سمند اتفاق می افتد قابل جبران می‌باشد.

پوشش شکست شیشه

 

 

۲- پوشش سرقت لوازم و قطعات خودروی بیمه شده

یکی از حوادثی که در سال‌های اخیر بسیار افزایش یافته سرقت لوازم خودرو از قبیل رینگ و لاستیک و … می‌باشد. برای جبران این خسارت می‌توانید این پوشش را تهیه نمایید. نکته سرقت کلی خودرو از پوشش‌های اصلی بیمه بدنه می‌باشد.

 

۳- پوشش بلایای طبیعی بیمه بدنه

پوشش بلایای طبیعی

خسارت‎‌های ناشی از سیل و زلزله و سایر بلایای طبیعی که به خودروی بیمه شده وارد می‌شود نیز با داشتن این پوشش قابل جبران می‌باشد. اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که خطر سیل و زلزله و رانش زمین وجود دارد حتما این پوشش را به بیمه نامه بدنه‌تان اضافه نمایید.

 

۴- پوشش پاشیده شدن رنگ و مواد شیمیایی در بیمه بدنه

رنگ بدنه خودرو ممکن است در اثر ریختن روغن ترمز و یا پاشیده شدن رنگ و مواد شیمیایی دیگر دچار آسیب شود که این پوشش خسارت اتفاق افتاده را جبران خواهد نمود. جالب است بدانید که این یکی از پوشش‌های ارزان بیمه بدنه می‌باشد و بیشتر بیمه گذاران این پوشش را در بیمه نامه‌های خود دارند.

 

۵- پوشش ایاب و ذهاب

اگر در اثر خطرات اصلی اتفاقی برای خودرویتان بیافتد و خودروی بیمه شده به علت آسیب وارده قابل استفاده نباشد، با داشتن پوشش هزینه ایاب و ذهاب روزانه مبلغی را به عنوان ایاب و ذهاب و برای رفت و آمد پرداخت می‌شود.

 

۶- پوشش نوسانات قیمت

با وجود نوسانات قیمتی که در سال‌های گذشته در بازار خودرو اتفاق افتاده، داشتن این پوشش را از الزامات بیمه بدنه می‌کند. علت داشتن این این پوشش را می‌توان چنین بیان کرد که ارزش خودروی بیمه شده معیار پرداخت خسارت در بیمه نامه‌‎های بدنه می‌باشد. در صورت داشتن این پوشش اگر خسارتی در زمان تغییر قیمت خودرو اتفاق بیافتد مبلغ خسارت به نسبت سرمایه بیمه شده به قیمت واقعی روز بازار محاسبه و پرداخت می‌شود.

 

۷- پوشش کشیده شدن میخ روی بدنه

یکی از پوشش‌های جالب بیمه بدنه، جبران خسارت‌های ناشی از کشیدن میخ و سایر اشیا مشابه روی بدنه است. این پوشش فعلا فقط توسط بیمه بدنه ایران ارائه می‌شود.

 

۸- استهلاک

در جبران خسارت‌های مختلفی که تحت پوشش بیمه بدنه می‌باشد، فقط خسارت تحت پوشش پرداخت می‌شود و هزینه استهلاک خودرو با بیمه قابل پرداخت نمی‌باشد مگر این که پوشش حرف استهلاک را خریداری نمایید.

 

۹- پوشش حذف فرانشیز

پرداخت همه خسارات برای همه پوشش‌های درج شده در بیمه نامه دارای فرانشیز می‎‌باشد. اگر می‌خواهید فرانشیزی در خسارات بیمه بدنه پرداخت نکنید می‌توانید پوشش حذف فرانشیز را به صورت پوشش اضافی در بیمه نامه‌تان تهیه نمایید.

 

۱۰ – پوشش ترانزیت

اگر سفر خارج از کشور دارید می‌توانید این پوشش را به بیمه بدنه‌تان اضافه کنید و از پوشش‌های بیمه بدنه‌تان در خارج از کشور استفاده کنید می‌توانید پوشش ترانزیت را تهیه نمایید. این نکته را فراموش نکنید که پوشش سرقت کلی و سرقت قطعات در خارج از مرزهای ایران پوشش ندارد.

 


 

پرفروش‌ترین بیمه بدنه در ایران کدام است؟

معتبرترین و اصلی‌ترین معیار در بررسی میزان فروش شرکت‌های بیمه، آماری است که بیمه مرکزی هر ساله اعلام می‌نماید. بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط بیمه مرکزی در سال‌های ۹۷ و ۹۶ تعداد فروش بیمه‌های بدنه شرکت‌های بیمه به ترتیب زیر می‌باشد. جالب است بدانید در هر دو سال گذشته ۵ شرکتی که پرفروش های بیمه بدنه بوده‌اند به ترتیب بیمه بدنه ایران، بیمه بدنه آسیا، بیمه بدنه پارسیان، بیمه بدنه البرز، بیمه بدنه دانا هستند.

 

رتبه شرکت‌هانام شرکت بیمهسال ۹۷
۱بیمه بدنه ایران۱,۶۲۸,۱۶۳
۲بیمه بدنه آسیا۴۸۶,۳۸۲
۳بیمه بدنه پارسیان۲۵۵,۵۶۳
۴بیمه بدنه البرز۲۲۶,۷۲۱
۵بیمه بدنه دانا۲۱۶,۳۳۱
۶بیمه بدنه معلم۱۶۴,۲۸۳
۷بیمه بدنه کوثر۱۴۸,۵۳۰
۸بیمه بدنه پاسارگاد۹۱,۹۰۱
۹بیمه بدنه ملت۵۶,۱۶۴
۱۰بیمه بدنه رازی۵۱,۳۰۹
۱۱بیمه بدنه کارآفرین۵۰,۴۸۸
۱۲بیمه بدنه سینا۴۴,۶۶۵
۱۳بیمه بدنه نوین۴۳,۵۴۱
۱۴بیمه بدنه ما۳۴,۲۴۵
۱۵بیمه بدنه سرمد۳۱,۷۵۸
۱۶بیمه بدنه سامان۲۸,۵۴۶
۱۷بیمه بدنه دی۲۰,۸۸۰
۱۸بیمه بدنه ایران معین۱۴,۷۸۵
۱۹بیمه بدنه تعاون۱۴,۴۳۳
۲۰بیمه بدنه تجارت نو۱۱,۰۷۲
۲۱بیمه بدنه میهن۹,۳۹۴
۲۲بیمه بدنه آرمان۸,۹۱۸
۲۳بیمه بدنه حکمت صبا۴,۰۰۰
۲۴بیمه بدنه حافظ۳,۳۵۵
۲۵بیمه بدنه آسماری۷۹۰

 

فرایند پرداخت خسارت  بیمه بدنه

پرداخت خسارت بیمه بدنه

در زمان خسارت بیمه گذار باید در اسرع وقت و حداکثر ظرف مدت ۵ روز کاری خسارت را به شرکت بیمه اطلاع دهد، بر اساس این که خسارت اتفاق افتاده خسارت کلی بوده یا خسارت جزئی روند پرداخت خسارت متفاوت می‌باشد.

پرداخت خسارت بیمه بدنه در خسارت کلی

در همه خسارات کلی ملاک محاسبه و پرداخت خسارت ارزش معاملاتی خودروی بیمه شده  است که در بیمه نامه درج شده. در خسارات کلی موضوع بیمه زمانی از بین رفته تلقی خواهد شد که حداقل ۶۰ روز پس از سرقت پیدا نشود یا هزینه تعمیر و تعویض قسمت‌های خسارت دیده به همراه هزینه نجات از ۷۵ درصد قیمت آن در روز حادثه بیشتر باشد.
در خسارت کلی برای پرداخت خسارت سرقت کلی باید سند مالکین خودروی بیمه شده به شرکت بیمه گر منتقل شود. اگر هم بعد از یکسال پس از پرداخت خسارت وسیله نقلیه به سرقت رفته و انتقال مالکیت آن به شرکت بیمه گر، وسیله نقلیه مورد نظر پیدا شود شرکت بیمه می‌تواند وسیله نقلیه را به فروش برساند و سهم بیمه گذار از مبلغ بازیافتی را با توجه به درصدی که از خسارت پرداختی کسر کرده است  را به وی پرداخت نماید.

 

پرداخت خسارت‌های جزئی در بیمه بدنه

به جز مواردی که در خسارت کلی گفته شد، سایر خسارت‌هایی که تحت پوشش بیمه نامه می‌باشد جزء خسارت‌های جزئی بیمه بدنه هستند. معیار پرداخت خسارت در خسارت‌های جزئی هزینه تعمیر و دستمزد و قیمت روز لوازم تعویضی پس از کسر استهلاک و فرانشیز  و اضافه نمودن هزینه نجات و حمل تا سقف مشخص شده در بیمه نامه می‌باشد.


 

مدارک اعلام خسارت بیمه بدنه

 • ارائه کروکی یا گزارش مقامات انتظامی
 • ارائه اصل بیمه نامه بدنه معتبر در زمان حادثه
 • ارائه اصل بیمه نامه ثالث معتبر در زمان حادثه
 • ارائه اصل کارت مالکیت یا سند مالکیت خودرو
 • ارائه اصل گواهینامه راننده مورد بیمه ، هنگام حادثه
 • ارائه کارت ملی راننده مقصر حادثه
 • دیگر گزارش‌‌های تکمیلی اعم از: گزارش ‌رسمی ‌نیروی ‌انتظامی ‌منطقه، گزارش کارشناس یا کارشناسان ‌رسمی ‌دادگستری، برگ مربوط به قبول کردن تقصیر از جانب مقصر تصادف، آرای مرجع قضایی در خصوص کروکی غیر‌سازشی، تصاویر مربوط به قسمت‌های آسیب ‌دیده.

لازم به ذکراست مدارک اعلام شده جهت تشکیل پرونده اولیه می‌باشد و حسب تشخیص کارشناسان بیمه، ارائه مدارک لازم بعدی به عهده بیمه گذار یا زیان دیدگان محترم می باشد.


 

مهلت پرداخت خسارت بیمه بدنه چقدر است؟

بعد از اعلام خسارت از سوی بیمه گذار ، شرکت بیمه حداکثر تا ۱۵ روز بعد از تکمیل مدارک و توافق طرفین در خصوص میزان آن یا اعلام رای داور و هیات داوری یا دادگاه خسارت را پرداخت کند. البته این مدت زمان برای خسارت سرقت تا ۶۰ روز از تاریخ اعلام خسارت می‌باشد.


 

چطور آنلاین مشاوره خرید بیمه بدنه بگیریم؟

برای خرید بیمه بدنه می‌توانید درخواست خرید بیمه بدنه را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید و با مقایسه قیمت و پوشش شرکت‌های مختلف بیمه می‌توانید بهترین بیمه بدنه با کامل‌ترین بیمه را خریداری نمایید.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۲

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

تیم تولید محتوای بیمه تایم

آیا سوالی در رابطه با این مطلب دارید؟ کارشناسان بیمه تایم پاسخگوی شما خواهند بود