قدم به قدم با آموزش انتقال بیمه شخص ثالث

قدم به قدم آموزش انتقال بیمه شخص ثالث

وقتی صحبت از یک بیمه نامه اجباری مثل بیمه ثالث و خرید بیمه ثالث می‌شود به طبع انتقال بیمه شخص ثالث مهم می‌شود. از طرفی بحث داغ تخفیف بیمه ثالث به بیمه گذاران خوب و بدون خسارت باعث می‌گردد که انتقال تخفیفات ثالث برایتان مهم باشد. زمانیکه شما خودرویتان را می‌فروشید و یا اقدام به خرید خودروی جدید می‌کنید یا حتی خودروی صفر می‌خرید، یکی از مواردی که با آن مواجه می‌شوید انتقال بیمه شخص ثالث می‌باشد. شاید شما هم بخواهید با فروش خودرویتان تخفیفات بیمه نامه‌تان را برای خودتان نگه دارید و یا ممکن است که خریدار بخواهد تخفیفات خودروی شما را همراه خودرو داشته باشد. در این نوشته می‌خواهیم نکات جامع درباره انتقال تخفیفات بیمه ثالث را بررسی کنیم.

 


در زمینه بیمه شخص ثالث بخوانید: بیمه ثالث رانندگان پرحادثه


 

چه زمانی نیاز به انتقال بیمه شخص ثالث است؟

از زمان تصویب قانون بیمه شخص ثالث تا کنون، این بیمه نامه یک بیمه نامه خودرو محور بوده و نقش راننده در بیمه نامه همواره کم رنگ بوده است. در کشورهای توسعه یافته با توجه به بازبینی‌هایی که بر روی این بیمه نامه انجام گرفته بیمه ثالث به سمت راننده محور شدن در حال تغییر می‌باشد. با توجه به تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث در ایران، مصوبه‌های جدید بیمه مرکزی در حال حرکت به این سمت می‌باشند. از سوی دیگر بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری است و انتقال بیمه ثالث ممکن است از مهمترین دغدغه‌های دارندگان تخفیفات چندین ساله این بیمه نامه باشد. انتقال بیمه شخص ثالث در موارد زیر انجام می‌شود:

 • انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید
 • انتقال بیمه شخص ثالث به فرد یا خریدار دیگر
 • انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر
 • انتقال بیمه شخص ثالث از خودروی اسقاط به خودروی جدید (انتقال بیمه شخص ثالث از خودروی فرسوده به خودروی جدید)
 • انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی صفر

اما قبل از اینکه بخواهیم به آموزش انتقال بیمه شخص ثالث در حالت‌های بالا ورود کنیم بهتر کمی در در رابطه با شرایط کلی و نحوه انتقال بیمه شخص ثالث آشنا شویم.

 

شرایط کلی نحوه انتقال بیمه شخص ثالث

شرایط و نحوه انتقال بیمه شخص ثالث

با تصویب شورای نگهبان بر اساس ماده ۶ قانون اصلاح بیمه مسئولیت مدنی، با انتقال قطعی مالکیت وسیله نقلیه، دارندگان وسیله نقلیه موتوری زمینی می‌توانند تا قبل از انقضای مدت اعتبار بیمه نامه تخفیف‌های بیمه‌ای وسیله نقلیه منتقل شده را به وسیله نقلیه از نوع مشابه و متعلق به خود یا افراد درجه اول خود منتقل کند. شرکت بیمه گر موظف است سوابق تخفیف عدم خسارت وسیله نقلیه منتقل شده را به وسیله نقلیه جایگزین انتقال دهد و تخفیف مربوطه را با کسر مدت باقی مانده وسیله نقلیه قبلی در بیمه نامه وسیله نقلیه جایگزین اعمال نماید. حق بیمه وسیله نقلیه منتقل شده در سررسید بیمه نامه آن خودرو بر اساس سوابق بیمه گذار جدید دریافت خواهد شد.

به طور کلی و خلاصه می‌توان شرایط و نحوه انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی دیگر را اینطور برشمرد:

 • انتقال بیمه نامه صرفا به خودروهای مشابه امکان پذیر می‌باشد
 • هر دو وسیله نقلیه باید به نام شخص واحد یا بستگان درجه یک بیمه گذار باشد
 • انتقال سند مالکیت خودرو باید به صورت قطعی باشد و هیچ گونه وکالت اعم از تعویض پلاک، وکالت بلا عزل، وکالت کاری یا قول نامه قابل قبول نمی‌باشد.

 

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث خودروی فرسوده به خودروی جدید

برای انتقال بیمه شخص ثالث خودروی فرسوده به خودروی جدید کافیست که برگه اسقاط خودرو را که مبتنی بر این است که خودرو وجود ندارد را به همراه مدارک خودرو و اصل بیمه شخص ثالث، به شرکتی که بیمه ثالث را از آن تهیه نمودید تحویل داده و شرکت بیمه گر الحاقیه ابطال را صادر و انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث را انجام می‌دهد.

 

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث با برگ اسقاط تاریخ گذشته

ماشین‌هایی که از رده خارج شده و فرسوده شناخته می‌شوند که سن فرسودگی بالایی داشته و از لحاظ معاینه فنی دارای مصرف سوخت بالایی بوده و یا آلایندگی بالایی دارند و باید اسقاط شوند.  با اسقاط شدن این خودرو‌ها سابقه تخفیفات بیمه شخص ثالث آن‌ها هم به خودروی جدید منتقل می‌شود.

برای انتقال تخفیف بیمه ثالث با برگ اسقاط تاریخ گذشته، زمانی که شما برای اسقاط خودرویتان مراجعه می‌کنید یک برگه اسقاط خودرو به شما داده می‌شود مبنی بر این که این خودرو اسقاط شده و چنین خودرویی دیگر وجود ندارد. به همراه برگه اسقاط، مدارک خودرو به همراه اصل بیمه شخص ثالث را به شرکتی که بیمه نامه از آن صادر شده مراجعه کرده و مدارک را تحویل شرکت بیمه نمایید. شرکت بیمه الحاقیه ابطال بیمه نامه و انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث را به شما می‌دهد. زمانیکه شما خودروی جدید می‌خرید می توانید این تخفیفات را بر روی خودروی جدید منتقل کنید.

 

نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

همه افرادی که دارای وسیله‌های نقلیه از جمله خودروی شخصی می‌باشند، تمایل دارند که تخفیفات بیمه شخص ثالث خود را حفظ کرده و در زمان تمدید بیمه نامه از همه تخفیفات چند ساله خود استفاده کنند تا مبلغ کمتری را در زمان تمدید بیمه نامه پرداخت کنند. تا چند سال قبل امکان انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث از شخصی به شخص دیگر وجود نداشت ولی با تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث هر فردی می‌تواند با فروش خودروی خود و خرید خودروی جدید تخفیفات بیمه ثالث خود را حفظ کرده و آن را به خودروی جدید انتقال دهید و در واقع این قانون بخشی از تغییراتی است که شرکت‌های بیمه از خودرو محوریی فاصله گرفته و به سمت راننده محور حرکت می‌کنند.

برای انتقال بیمه ثالثی که چند سال سابقه تخفیف عدم خسارت دارد به شخص دیگر، بیمه گذار قبلی باید قبل از تمدید بیمه نامه، درخواست انتقال بیمه نامه به نام مالک جدید را نزد نمایندگی بیمه اعلام نماید. نماینده بیمه با دریافت مابه التفاوت تخفیف بیمه‌ای قبلی و فعلی و با صدور الحاقیه، انتقال تخفیف‌های این بیمه نامه به خودروی جدید را امکان پذیر می‌کند.
مثال: فردی دارای سابقه ۱۰سال عدم خسارت در بیمه شخص ثالث می‌باشد و می‌تواند ۵۰ درصد تخفیف داشته باشد. اگر بیمه گذار جدید بخواهد همه این تخفیفات را داشته باشد می‌تواند مبلغ تخفیفات را به نمایندگی پرداخت نماید.

 

شرایط و نحوه انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید

در زمانی که خودوری جدیدی خریداری کرده‌اید و می‌خواهید تخفیفات بیمه نامه ثالث قبلی‌تان را به خودروی جدید منتقل کنید، اگر بیمه نامه ثالث خودروی قبلی که شما که فروخته‌اید به اسم خریدار ثبت نشده باشد شما می‌توانید به راحتی با ارسال درخواست به شرکت بیمه، بیمه نامه‌تان را منتقل کنید.

همچنین اگر شما ماشین تازه خریداری کرده‌اید و طرف مقابل شما موافقت کند تا تخفیفات خودرو را به شما انتقال دهد، در سال جدید بیمه‌ای (اتمام ۳۶۵روز بیمه قبلی و شروع سال بیمه ایی جدید) که زمان تمدید بیمه نامه شما می‌رسد، می‌توانید این بیمه نامه را به اسم خودتان و به اسم صاحب پلاک خودرو تمدید نمایید. نکته مهم این است که تغییر نام در بیمه نامه‌ای که دارای اعتبار است امکان پذیر نیست اما در زمان تمدید بیمه نامه این امکان وجود دارد.

 

انتقال تخفیفات بیمه ثالث به خودروی صفر

اگر شما ماشین صفر خریداری کرده‌اید، از زمان خروج از کارخانه دارای بیمه ثالث بوده و شما نمی‌توانید تخفیفات قبلی خودتان را منتقل نمایید. اما در زمان تمدید بیمه نامه خودروی جدید، به شرطی که تخفیفات خودروی قبلی را بر اساس الحاقیه‌ای از شرکت بیمه گرفته باشد و از یک سال نگذشته باشد، می‌توانید تخفیفات را انتقال دهید.

 

تمدید بیمه شخص ثالث با شرکت دیگر

هر فرد بیمه گذاری می‌تواند هر سال در زمان تمدید بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه خود را تغییر دهد. شاید علت این تصمیم مربوط به عدم رضایت شما به عنوان بیمه گذار از شرکت بیمه قبلی در ارائه خدمات بیمه‌ای و یا به علت تغییر سطح توانگری شرکت بیمه‌ای باشد. حتی قیمت بیمه شخص ثالث می‌تواند از عواملی باشد که منجربه این شود که شما بخواهید بیمه شخص ثالث ارزان‌تر خریداری کنید.

همچنین ممکن است که شما خودروی صفر خریداری کرده‌ باشید و شرکت خودروساز بر اساس قراردادی که با یک شرکت بیمه خاص داشته، بیمه نامه‌تان را صادر کند. در این شرایط ممکن است متوجه شوید که شما از خدمات و قیمت آن شرکت بیمه راضی نیستید! برای همین باز هم شما می‌توانید در زمان تمدید بیمه نامه، شرکت بیمه‌تان را تغییر دهید.

برای تمدید  بیمه نامه در همه مواردی که گفته شد، کافی است که شما با ارائه کارت ماشین و بیمه نامه قبلی، بیمه شخص ثالث جدید را از شرکت جدید خریداری نمایید.  در تمامی شرایط ذکر شده همه تخفیفات شما در زمان انتقال بیمه‌ در شرکت‌های بیمه محفوظ می‌باشد.

 

مدارک لازم برای انتقال بیمه شخص ثالث

مدارک لازم برای انتقال بیمه شخص ثالث

مدارک لازم برای انتقال بیمه شخص ثالث شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل و کپی سند خودروی جدید
 • بیمه نامه خودروی جدید
 • کپی سند خودروی قدیم
 • کپی بیمه شخص ثالث خودوری قدیم
 • اصل الحاقیه حذف سوابق خودروی قدیم

 

مقایسه و خرید بیمه شخص ثالث  

اگر زمان تمدید بیمه ثالث است و می خواهید که بیمه نامه‌تان را با شرکت دیگری تمدید کنید و یا حتی سابقه بیمه‌ای تان را منتقل کنید می‌توانید از مشاوران بیمه تایم برای انتخاب شرکت بیمه‌ای کمک بگیرید. حتی شما می‌توانید در زمان تمدید بیمه نامه سقف پوشش مالی بیمه نامه‌تان را افزایش دهید و برای اطلاع از شرکت بیمه‌ای که در زمان خسارت توانگر بوده و میزان رضایت بیمه گذارانش بالاتر است می‌تواند انتخاب بهتری در خرید بیمه شخص ثالث باشد. تیم متخصصین بیمه نامه ثالث از زمان خرید تا زمان خسارت همراه شما می‌باشد.

برای این منظور کافی است تا از طریق فرم موجود در صفحه خرید بیمه شخص ثالث اطلاعت خود را وارد نمایید تا کارشناسان حرفه‌ای بیمه تایم در اولین زمان با شما جهت انجام مشاوره رایگان تماس حاصل نمایند.

 

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد رای

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲۰ نظر

 • با سلام و تشکر از انتقال اطلاعات مفید در زمینه بیمه نامه
  بنده در خصوص انتقال خفیفات بیمه شخص ثالث به خودروی جدید خودم چند سوال داشتم:
  ۱. خودرور جدید من با خودروی قبلی متفاوت است تخفیف پراید به پژو قرار است منتقل شود آیا امکان دارد یا نه؟
  ۲. در صورتی که از یکی از این بیمه نامه ها کوپن کنده شده باشد باز هم امکان انتقال تخفیف وجود دارد یا نه؟
  ۳. اگر سند ماشین قبلی به نام من نباشد اما بیمه نامه آن به نام خودم باشد امکان دارد آن را به خودروی جدیدم که به نام خودم هست انتقال دهم.
  اگر پاسخ دهید بسیار ممنون و متشکر خواهم بود
  یاعلی

  • سلام خیلی خوشحالیم که مطالب بیمه تایم مورد توجه شما قرار گرفته. به ترتیب جواب سوالات شما را خواهیم داد:
   ج س ۱. بله بیمه شخص ثالث قابل انتقال به وسیله دیگر می باشد.
   ج س ۲.با کنده شدن کوپن امکان انتقال تخفیف وجود ندارد
   ج س۳. بله امکان انتقال بیمه ثالث وجود دارد.
   اگر سوال دیگری داشتید در خدمت هستیم 🙂

 • با سلام و وقت بخیر
  چند سوال داشتم
  من خودرو پرایدی دارم که ۷ سال تخفیف بیمه دارد و الان خودرو ۲۰۶ خریدم که ۴ سال تخفیف از مالک قبلی دارد و هر دو خودرو بنام خودم هست .حال میخواهم پرایدم را بفروشم برای انتقال تخفیف از پراید به پژو ۲۰۶ ۱-آیا باید حتما پراید خود را بفروشم تا بتوانم تخفیفاتش را انتقال دهم
  ۲ – آیا امکان تجمیع تخفیفات خودرو پراید قبلی و ۲۰۶ فعلی وجود دارد یعنی ۷ سال تخفیف پراید و ۴ سال تخفیف ۲۰۶ جدید با هم جمع میشود .

  • سلام محمد عزیز. بیمه بدنه و تخفیفات آن متعلق به صاحب بیمه نامه هست و بیمه گذار می تواند از ماشینی به ماشین دیگرش ان را منتقل نماید . اما تخفیفات بیمه نامه به شخص دیگر منتقل نمی شود بنابرای شما صاحب تخفیفات بیمه ۲۰۶نمی باشید

 • سلام من سال ۷۸ خودروی پیکان اسقاط کردم سال ۹۶ خودرو تیبا از سایپا تحویل گرفتم بابت خودروی پیکان حالا برای انتقال تخفیف بیمه نامه پیکان رفتم نمایندگی میگوید بیمه میشود انتقال داد ولی بیمه سنگ می ندازه تاریخش گذشته راهنمای کنید

  • سلام محمد عزیز. برای انتقال بیمه بدنه به ماشین جدید شما ۶ ماه فرصت دارید و در غیر این صورت همه تخفیفات شما از بین می رود

 • با سلام و عرض ادب
  بنده می خوام بیمه ثالث پرایدم با ۸ سال تخفیف رو منتقل کنم روی ام وی ام ایکس ۲۲ که با نام مادر همسرم ثبت نام و خریداری کردم.
  آیا این امکان پذیر هست؟ مراحلش به چه صورت هست؟
  تشکر از شما

  • سلام سهیل عزیز ، متاسفانه انتقال تخفیفات ثالث فقط برای افراد درجه یک خانواده امکان پذیر است.

 • سلام و عرض ادب دارم. بنده یک پراید در سال ۹۶ با ده سال تخفیف بیمه ثالث فروختم . بلافاصله در همان سال یک برلیانس خریدم. اما تازه متوجه شدم که تخفیف بیمه قابل انتقال می باشد. ایا می توانم در این خصوص حالا اقدام بکنم؟ ممنون اگر راهنمایی بفرمایید.

  • سلام متاسفانه امکان انتقال بیمه ثالث با گذشت زمان وجود ندارد . شما بایستی در همان زمان اقدام به انتقال بیمه شخص ثالث می نمودید.

 • سلام وقت بخیر
  سال گذشته خودرویی خریده ام که ۹ سال تخفیف بیمه ثالث داشته است. پس از خرید خودرو و تحویل بیمه نامه از مالک قبلی آنرا گم کردم، با استعلام سابقه بیمه نامه را در موعد مقرر تمدید کردم ، اما اکنون از شرکت بیمه تماس گرفته و میگویند چون بیمه گم شده و نام مالک در آن عوض شده تخفیفات به شما تعلق نمی گیرد و باید مابه تفاوت پرداخت کنید. کدام قانونی این موضوع را بیان کرده است؟
  ممنون

  • آقای صادقیان پور، در زمان تمدید بیمه ثالث، بیمه نامه به نام چه کسی صادر شده است؟ اگر به اسم شما صادر شده باشد مشکلی در اعتبار بیمه نامه نخواهید داشت.

 • سلام وقت بخیر
  بنده یک پراید مدل ۸۶ دارم که تماما مدارک و بیمه ثالث بنام خودم هست و ۷۰ درصد تخفیف شخص ثالث دارد در حال حاضر پراید مدل ۹۸ ثبت نام کردم و تا یک ماه دیگه تحویل میگیرم
  آیا میشود تنها ۶۰ درصد از ۷۰ درصد تخفیفات رو به ماشین جدیدم منتقل کنم یا ۵۰ درصد رو میتونم انتقال بدم و ۲۰ درصد باقی بمونه ؟

  • سلام ، مهدی عزیز متاسفانه این امکان وجود نداره که شما بخشی از تخفیفاتتون رو انتقال بدین و بخش دیگر بمونه. در صورت انتقال باید کل تخفیفات منتقل بشه.

   • سلام
    خودروی پژو با ۷۰ درصد تخفیف دارم، حالا ال نود صفر از شرکت خریدم، میخوام تخفیف رو انتقال بدم به ال نود.
    ۱) بعد از سند زدن باید این کار رو بکنم؟
    ۲) کپی برابر اصل برگه سبز به نام خریدار رو میخواد یا کپی برابر اصل سند انتقال داده شده در دفترخانه؟
    ۳) تا زمان تمدید بیمه نامه ماشین قدیمی که فروخته‌شده مهلت دارم تخفیف رو انتقال بدم؟
    ۴) حتما نیاز به اصل بیمه نامه هست؟ یعنی باید بیمه رو از خریدار بگیرم ببرم مرکز بیمه؟ اگر خریدار بیمه نامه رو به من نده چی؟

    • سلام فرزاد عزیز ، در زمان خرید خودرو برای انتقال بیمه بدنه تصویر سند سبز، کپی کارت ماشین، تصویر بیمه نامه سال قبل، لازم می باشد که به شرکت بیمه ارائه شود. شما بعد از فروش خودرو تا ۶ ماه مهلت دارید تا بیمه بدنه تان را به خودروی جدید منتقل کنید.

 • سلام
  من ۴ سال تخفیف از گذشته دارم و یک ماه هست که خودروی خودم را بیمه ثالت کردم یعنی تقریبا ۱۱ ماه باقیمانده از بیمه
  در صورت خرید خودروی جدید ، امکان انتقال این ۱۱ ماه هم هست یا فقط ۴ سال تخفیف چند سال گذشته شامل من میشود؟

  • سلام ، اقای فرشاد در زمان انتقال تخفیف ها معیار شرکت بیمه تعداد سال های عدم خسارتی است که روی آخرین بیمه نامه شما درج شده است، لطفا به بیمه نامه ثالث خود مراجعه کنید.

   • پس بنظر شما بهترین زمان ، جهت گرفتن نامه الحاقیه جهت انتقال ، بعد از بیمه نمودن مجدد هست که یک سال به سال های تخفیف اضافه شود؟

    یا قبل از بیمه نمودن مجدد؟