مهمترین نکات بیمه آسانسور که بهتر است قبل از خرید بدانید

بیمه آسانسور

با توجه به موارد استفاده‌ای که آسانسور در ساختمان های مسکونی، سازمان‌ها و ادارات دارد و ماهیت این وسیله پراستفاده ممکن است خسارات جانی و مالی مختلفی را داشته باشد. برای جبران همه هزینه‌ها وخسارت‌های جانی و مالی داشتن بیمه آسانسور می‌تواند بخشی از نگرانی های چنین حوادثی را کم کند.

در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که بیمه آسانسور چیست و چه پوشش‌هایی را بر چه منوالی ارائه می کند.

 

بیمه آسانسور چیست و به عهده چه کسی است؟

بیمه آسانسور به عهده چه کسی است

تهیه بیمه آسانسور برای همه ساختمان‌های اداری و تجاری و مسکونی معمولا بر عهده مدیر ساختمان می‌باشد. چرا که اگر اتفاقی پیش آید که خسارت جانی و یا مالی به همراه داشته باشد مالک، مدیر ساختمان، شرکت های سرویس و نگهداری آسانسور مسئول حادثه هستند و باید خسارت پیش آمده را جبران نمایند. از این رو تهیه بیمه آسانسور برای پرداخت چنین خساراتی علی رغم اجباری نبودن این بیمه نامه، لازم و ضروری می‌باشد.

 

وظایف مدیر ساختمان و مجموعه در رابطه با بیمه آسانسور چیست؟

معمولا همه مدیران ساختمان از زمان نصب و راه اندازی  و در زمان استفاده از آسانسور وظایفی را بر عهده دارند که باید به صورت دوره‌ای تمامی موارد ذیل را انجام دهند:

 • همه آسانسور‌ها از زمان نصب و راه اندازی اولیه باید از لحاظ داشتن گواهی استاندارد از موسسه استاندار ایران بررسی و کنترل شوند چرا که برای تهیه پایان کار ساختمان از شهرداری، داشتن گواهی استاندارد آسانسور الزامی می‌باشد.
 • هر مدیر ساختمانی موظف است که برای سرویس و نگهداری آسانسور با شرکت های معتبر که دارای مجوز فعالیت از وزارت صنایع و معادن هستند ، قرارداد سالیانه داشته تا در زمان های مقرر برای بررسی آسانسور مراجعه کرده و بررسی های لازم برای سلامت آسانسور را انجام دهند.

 • تهیه بیمه مسئولیت آسانسور از یک شرکت معتبر بیمه ای برای تمامی آسانسور هایی که در ساختمان نصب هستند باید از طرف مدیر ساختمان انجام شود.
 • ممکن است که هر ساختمان دارای دو نوع آسانسور نفر بر و حمل بار باشد که بر اساس مشخصات هر آسانسور باید بیمه آسانسور توسط مدیر ساختمان تهیه شود.

 

آیا بیمه مسئولیت آسانسور اجباری است؟

بیمه مسئولیت آسانسور بیمه نامه اجباری نیست اما به خاطر اتفاقاتی که ممکن است به هر دلیلی در زمان استفاده از  آسانسور پیش بیاید داشتن بیمه آسانسور الزامی به نظر می رسد. اما از نظر قانون الزامی برای خرید بیمه مسئولیت آسانسور وجود ندارد.

 


مطلب مرتبط: چرا باید ساختمان‌ها را بیمه زلزله و آتش سوزی کنیم؟


 

بیمه آسانسور بیشتر مناسب چه مراکزی است؟

معمولا در همه ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی چند طبقه استفاده از آسانسور برای سهولت در رفت و آمد یکی از ابزارهای ضروری برای زندگی بوده و تبدیل به یکی از تاسیسات اصلی هر ساختمان شده است. از این رو هر ساختمانی که آسانسور نفر بر و یا آسانسور حمل بار داشته باشد بهتر است که بیمه آسانسور داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است بر اساس نیاز هر ساختمان چند نوع آسانسور در آن مورد استفاده قرار گیرد، مخصوصا در بیشتر ساختمان های تجاری که آسانسور حمل بار در کنار آسانسور نفر بر وجود دارند، تهیه بیمه آسانسور برای هر کدام از آسانسور‌ها بر اساس نوع و مشخصات همان آسانسور الزامی می‌باشد.

 

پوشش‌ها و سقف تعهدات به چه صورت است؟

پوشش های بیمه آسانسور

در بیمه آسانسور بر اساس مشخصات و ظرفیت هر آسانسور و پوشش‌های مورد درخواست بیمه گذار تعهدات آن بیمه نامه مشخص می‌شود. به عنوان مثال در هر آسانسور نفر بر، تعداد افراد مجاز به صورت ظرفیت آسانسور در مشخصات فنی آسانسور ذکر شده است و بیمه نامه دقیقا بر اساس این مشخصات از سوی شرکت بیمه صادر می‌شود. اما در بیمه های آسانسور حمل بار بیمه گذار می‌تواند علاوه بر پوشش جانی پوشش مالی را نیز برای بیمه نامه خود خریداری نماید.

پوشش‌های جانی و مالی بیمه مسئولیت آسانسور عبارتند از:

 • پوشش فوت
 • پوشش نقص عضو
 • پوشش هزینه های پزشکی
 • پوشش خسارت مالی برای آسانسورهای باربر

میزان تعهدات در هر بیمه نامه بر اساس شرایط و مشخصات آن آسانسور و شرایط درخواست بیمه گذار مشخص می‌شود.

هزینه بیمه آسانسور چطور محاسبه می‌شود و چقدر است؟

استعلام هزینه بیمه آسانسور بر اساس چند فاکتور زیر محاسبه می‌شود:

 • نوع کاربری آسانسور
 • ظرفیت آسانسور بیمه شده
 • میزان تعهدات مورد درخواست بیمه گذار
 • تعداد طبقات توقف
 • سن آسانسور

در برخی از شرکت‌های بیمه موارد زیر به حق بیمه آسانسور  اضافه می شود:

 • اگر کابین آسانسور بیمه شده بدون درب باشد ۵درصد اضافه نرخ به قیمت بیمه آسانسور اضافه می شود.
 • بیمه آسانسور در ساختمان های تجاری و اداری ۱۰ درصد اضافه نرخ به حق بیمه اضافه می شود.
 • بیمه آسانسور برای آسانسورهایی که در ساختمانهای بالای ۱۰ طبقه نصب شده اند ۱۰ درصد اضافه نرخ دارد.
 • اگر مسئولیت نصاب نگهدارنده و سرویس کار تحت پوشش قرار بگیرد ۲۰ درصد به حق بیمه اضافه می شود.
 • اگر چند مورد از موارد گفته شده که دارای اضافه نرخ روی حق بیمه می شوند  و از سوی بیمه گذار درخواست داشتن پوشش را داشته باشد علاوه بر اضافه نرخ های موجود، ۲۰ درصد دیگر مازاد به حق بیمه اضافه می شود.

در محاسبه بیمه آسانسور بر اساس تعهدات پزشکی مورد درخواست و بر اساس ظرفیت آسانسور می‌توانید قیمت بیمه آسانسور را در یک جدول مقایسه کنید.
نکته: جدول زیر  بر اساس سقف تعهدات پزشکی از ۵ میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان برای یک آسانسور با ظرفیت ۵ نفره  و بر اساس دیه سال ۱۳۹۷ محاسبه شده است:

هزینه پزشکیحق بیمه
۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان۳۵.۰۰۰ تومان
۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان۴۴.۰۰۰ تومان
۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان۴۸.۰۰۰ تومان
۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان۵۲.۰۰۰ تومان
۹.۰۰۰.۰۰۰ تومان۵۷.۰۰۰ تومان
۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان۶۱۰۰۰ تومان

 

 

 

کدام شرکت‌ها بیمه آسانسور را ارائه می‌دهند؟

بیمه آسانسور یکی از انواع بیمه مسئولیت است که تقریبا همه شرکت های بیمه این نوع بیمه نامه را ارائه می‌کنند. از جمله بیمه آسانسور ایران، بیمه معلم،  ایران و …

 

مشاوره و خرید آنلاین بیمه آسانسور

برای خرید بیمه آسانسور حتما باید بیمه گذار فرم پیشنهاد بیمه مسئولیت آسانسور توسط بیمه گذار بر اساس مشخصات کامل آسانسور مورد بیمه از قبیل ( نوع درب طبقات، نوع درب کابین، نوع موتور گیربکس، نوع اجزاء تشکیل دهنده تابلو فرمان، نوع ترمز و سال نصب) تکمیل شود. تعداد طبقات، ظرفیت، نوع کاربری و آدرس ساختمان مورد بیمه ، نحوه سرویس و نگهداری آسانسور،  میزان تعهدات درخواستی بیمه گذار همه مواردی هستند که باید از سوی بیمه گذار به شرکت بیمه گر اعلام شود.

شما می‌توانید با ارسال فرم درخواست خرید بیمه آسانسور ، منتظر تماس کارشناسان بیمه تایم باشید. شما می‌توانید از طریق بیمه تایم مقایسه قیمت بیمه آسانسور در بین شرکت‌های مختلف بیمه را انجام داده و مناسب‌ترین بیمه نامه را انتخاب نمایید.

 

اگر سوالی در زمینه بیمه آسانسور دارید می‌توانید در زیر همین پست از کارشناسان بیمه بپرسید 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد رای

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۱۴ نظر

 • درود بر شما، چنانچه بیمه گذار اول در قرارداد بیمه اسانسور شرکت سرویس کار منظور شده باشد و بیمه گذار دوم مدیر ساختمان و بعلت تغییر در مدیریت ساختمان و عدم رضایت شرکت تعمیرکار تعویض شود ایا بیمه اسانسور نیز خاتمه می یابد یا تا پایان قرارداد دارای اعتبار است.

  • سلام دوست عزیز. بیمه مسیولیت آسانسور به آدرس صادر شده است و کافیه که به بیمه گر اطلاع بدین تا تغییرات رو طی الحاقیه اعمال کنن و بیمه نامه بصورت کامل ادامه خواهد داشت

   • سلام. ایادیه به شخص حادثه دیده دراسانسوربخاطرخرابی باطری اصطراری اسانسور تعلق میگیردیانه ایامدیرحق توقف اسانسورراتاتعویض باطریها داردیانه باتشکرازشما

    • سلام اقای فرهمند عزیز . بله تعلق میگیره و مسئول چنین حوادثی مدیر ساختمان و شرکت اسانسوری است که بازدید های دوره ای را باید انجام بده.

 • آیا پرداخت خسارت آسانسور در همه شرکتهای بیمه منوط به داشتن برگه استاندارد ادواری سالیانه از اداره استاندارد می باشد؟

  • سلام . بله از مدارک لازمه برای صدور بیمه نامه آسانسور برگه استاندارد ادواری سالانه می باشد.

  • خانم وهاب عزیز ، منظورتون از بیمه ساختمان بیمه آتش سوزی ساختمان است یا بیمه مسئولیت ساختمانی؟

 • آیا برای بیمه آسانسور ، فبل از بیمه نمودن ، آسانسور باید به تایید اداره استاندارد ایران برسد ؟ هر سال این کار باید انجام شود ؟

  • آقای دهکردی عزیز بله باید به تایید اداره استاندارد ایران برسه و هر سال باید این کار انجام بشه.