جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث و راه‌های بخشودگی آن

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

حتما می‌دانید که بیمه شخص ثالث تاریخ اعتبار محدودی داشته و باید در زمان سررسید مقرر حتما تمدید شود اما در بسیاری از مواقع به علت مشغله‌های کاری و یا به هر دلیلی انجام این کار را فراموش می‌کنیم و اینجاست که با مبحثی با عنوان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث مواجه می‌شویم که در این مقاله به سوالات مهمی پاسخ میدهیم:

  • محاسبه جریمه دیرکرد به چه صورت است؟
  • آیا در صورت تاخیر در پرداخت سابقه منفی برای ما ثبت می‌شود؟
  • آیا امکان بخشودگی وجود دارد؟

 

محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

میزان جریمه‌های بیمه ثالث در همه شرکت‌های بیمه به صورت روز شمار محاسبه می‌شود و هر روز که از تاریخ تمدید بگذرد بر مبلغ جریمه اضافه می‌شود. میزان نرخ جریمه بیمه خودرو بر اساس تعداد سیلندر و بر اساس نوع خودرو که سواری یا بارکش و حتی بر اساس ظرفیت باری خودرو و … تعیین می‌شود. در جدول زیر نحوه محاسبه جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث در سال ۹۷را مشاهده می‌کنید:

نوع خودرومیزان جریمه (روزانه)
برای خودروهای تیپ پراید و پیکان۲۳.۰۵۵ ریال
برای خودروهای تیپ پژو و سمند وسایر خودروهای ۴ سیلندر۲۷.۱۰۳ریال
برای خودروهای بارکش تا ۵ تن۳۶.۳۵۰ ریال
برای خودروهای بارکش تا ۱۰ تن۴۶.۵۷۱ ریال
برای خودروهای بارکش تا ۲۰ تن۵۷.۴۴۳ ریال
خودروهای بیشتر از ۴ سیلندر۳۰.۳۳۰ ریال
وانت ۱ تن۲۳.۸۴۹ ریال
وانت تا ۳ تن۲۸.۷۱۷ ریال

جدول میزان جریمه تاخیر پرداخت بیمه شخص ثالث

 

همانطور که گفته شد جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث به صورت روزانه محاسبه شده و به مبلغ بیمه ثالث اضافه می‌شود. حداکثر تعداد روزهایی که برای نداشتن بیمه ثالث باید جریمه پرداخت کرد برابر با ۳۶۵ روز (یکسال) می‌باشد.

 

میزان جریمه تاخیر بیمه شخص ثالث موتور

موتور نیز همانند سایر وسایل نقلیه باید بیمه شخص ثالث داشته باشد و بیمه گذار باید در زمان مقرر اقدام به تمدید بیمه ثالث موتور خود نماید. اگر تاریخ تمدید بیمه ثالث موتور گذشته باشد، در محاسبه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت نیز جریمه به حق بیمه ثالث موتور اضافه می‌شود. میزان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور برای هر روز تاخیر برابر با جدول ذیل در سال ۹۷ می‌باشد.

مدل موتورمیزان جریمه (روزانه)
 ۲ سیلندر۱.۶۲۲ ریال
 ۱ سیلندر۱.۴۷۷ ریال

 

آیا تخفیفات بیمه شخص ثالث با داشتن جریمه از بین می‌رود؟

آیا تخفیفات بیمه شخص ثالث با داشتن جریمه از بین می‌رود؟

اگر تاریخ اعتبار بیمه شخص ثالث شما گذشته و تمدید بیمه ثالث شما با جریمه همراه است، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا تخفیفات بیمه ثالث من با داشتن جریمه از بین می‌رود یا نه؟ در جواب باید گفت نگران نباشید، همه تخفیفات چند ساله شما با داشتن جریمه دیرکرد بیمه ثالث همچنان حفظ می‌شود ، حتی اگر یک سال (۳۶۵ روز) از تاریخ تمدید بیمه ثالثتان گذشته باشد. این نکته را فراموش نکنید که داشتن تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث بر روی مبلغ جریمه شما تاثیری نداشته و این دو در زمان محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث معقوله‌های جدا از هم می‌باشند.

 


از دست ندهید:

مهمترین نکات تخفیفی بیمه شخص ثالث و قانون جدید آن

راهنمای گرفتن خسارت بدون کروکی

راهنمای خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث


 

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟

اجازه بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه در شرایط زیر ممکن است:

  • اول اینکه: خودروی بیمه شده در پارکینگ راهنمایی و رانندگی توقیف باشد که با بردن نامه رفع توقیف به شرکت بیمه از پرداخت جریمه دیرکرد، معاف می‌شود.
  • دوم اینکه: در برخی از مواقع شرکت‌های بیمه به مناسبت‌های مختلف طرح های بخشودگی تاخیر بیمه ثالث را ارائه می‌دهند، که با اطلاع از این طرح‌ها می‌توانید از پرداخت دیرکرد بیمه ثالث معاف شوید. به عنوان مثال، بخشودگی جریمه دیر کرد بیمه ثالث برای خودروهای کارگاهی برای زمان مشخصی با اجازه بیمه مرکزی توسط شرکت های بیمه ارائه شده است.
  • سه اینکه: اگر خودرو به سرقت رفته باشد، جریمه مدتی که خودرو به سرقت رفته از شما دریافت نمی‌شود. برای این کار باید گواهی از کلانتری با موضوع سرقت با مشخصات خودروی شما و تاریخ به سرقت رفتن، به شرکت بیمه خود ارائه نمایید.

به غیر از این سه مورد، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به هیچ وجه بخشوده نمی‌شود.

 

چگونه تاریخ بیمه ثالث اتومبیلمان را فراموش نکنیم

یک راهکار ساده برای فراموش نکردن تاریخ بیمه ثالث خودرو وجود دارد، شما می‌توانید تاریخ تمدید بیمه شخص ثالثتان را در سایت بیمه تایم ثبت کنید، بصورت اتوماتیک یادرآور تمدید برای شما در زمان تمدید ارسال می‌گردد و هم کارشناسان بخش اتومبیل بیمه تایم چند روز قبل از تاریخ تمدید با شما تماس گرفته و با اعلام قیمت بیمه ثالث از هر شرکت بیمه‌ای که مد نظر شماست یادآوری تمدید بیمه ثالث شما را انجام می‌دهند.

 

تمدید به موقع بیمه شخص ثالث

اگر شما نیز از بیمه گذاران بیمه ثالث هستید که می‌خواهید تمدید بیمه ثالثتان را به موقع انجام دهید می‌توانید در کنار استفاده از سیستم یادآوری تمدید بیمه شخص ثالث سامانه بیمه تایم، مقایسه قیمت بیمه شخص ثالث در بین شرکت های مختلف و نحوه دریافت خسارت و مقایسه خدمات در حال ارائه شرکت های بیمه از مشاوران بیمه تایم کمک بگیرید. فراموش نکنیم که تاریخ اعتبار بیمه شخص ثالث از  ساعت  ۰۰.۰۰  روز بعد که بیمه نامه‌تان خریداری کرده‌اید و یا تمدید کرده‌اید آغاز می‌شود. به همین علت بهتر است که برای همپوشانی دو بیمه‌نامه  چند روز قبل از پایان اعتبار بیمه ثالث اقدام به تمدید بیمه ثالث نمایید. برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث می توانید فرم بیمه شخص ثالث را در بیمه تایم تکمیل و ارسال نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگوی سوالات شما در زمینه قیمت بیمه ثالث و نحوه خرید و …. خواهند بود.

تیم تولید محتوای بیمه تایم

نظر شما در رابطه با این مطلب