جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث و راه‌های بخشودگی آن

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

حتما می‌دانید که بیمه شخص ثالث تاریخ اعتبار محدودی داشته و باید در زمان سررسید مقرر حتما تمدید شود اما در بسیاری از مواقع به علت مشغله‌های کاری و یا به هر دلیلی انجام این کار را فراموش می‌کنیم و اینجاست که با مبحثی با عنوان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث مواجه می‌شویم که در این مقاله به سوالات مهمی پاسخ میدهیم:

 • محاسبه جریمه دیرکرد به چه صورت است؟
 • آیا در صورت تاخیر در پرداخت سابقه منفی برای ما ثبت می‌شود؟
 • آیا امکان بخشودگی وجود دارد؟

 

محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

مبلغ جریمه دیر کرد روزانه بیمه شخص ثالث چقدر است؟ میزان جریمه‌های بیمه ثالث در همه شرکت‌های بیمه به صورت روز شمار محاسبه می‌شود و هر روز که از تاریخ تمدید بگذرد بر مبلغ جریمه اضافه می‌شود. میزان نرخ جریمه بیمه خودرو بر اساس تعداد سیلندر و بر اساس نوع خودرو که سواری یا بارکش و حتی بر اساس ظرفیت باری خودرو و … تعیین می‌شود. در جدول زیر نحوه محاسبه جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث در سال  ۹۷ را مشاهده می‌کنید:

نوع خودرومیزان جریمه (روزانه)
برای خودروهای تیپ پراید و پیکان۲۳.۰۵۵ ریال
برای خودروهای تیپ پژو و سمند و سایر خودروهای ۴ سیلندر۲۷.۱۰۳ریال
برای خودروهای بارکش تا ۵ تن۳۶.۳۵۰ ریال
برای خودروهای بارکش تا ۱۰ تن۴۶.۵۷۱ ریال
برای خودروهای بارکش تا ۲۰ تن۵۷.۴۴۳ ریال
خودروهای بیشتر از ۴ سیلندر۳۰.۳۳۰ ریال
وانت ۱ تن۲۳.۸۴۹ ریال
وانت تا ۳ تن۲۸.۷۱۷ ریال

جدول میزان جریمه تاخیر پرداخت بیمه شخص ثالث

 

همانطور که گفته شد جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث به صورت روزانه محاسبه شده و به مبلغ بیمه ثالث اضافه می‌شود. حداکثر تعداد روزهایی که برای نداشتن بیمه ثالث باید جریمه پرداخت کرد برابر با ۳۶۵ روز (یکسال) می‌باشد.

در صورت عدم پرداخت اقساط بیمه شخص ثالث در بیمه نامه های ثالث قسطی انقضای بیمه شخص ثالث اتفاق می افتد.

 

میزان جریمه تاخیر بیمه شخص ثالث موتور

موتور نیز همانند سایر وسایل نقلیه باید بیمه شخص ثالث داشته باشد و بیمه گذار باید در زمان مقرر اقدام به تمدید بیمه ثالث موتور خود نماید. اگر تاریخ تمدید بیمه ثالث موتور گذشته باشد، در محاسبه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت نیز جریمه به حق بیمه ثالث موتور اضافه می‌شود. میزان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور برای هر روز تاخیر برابر با جدول ذیل در سال ۹۷ می‌باشد.

مدل موتورمیزان جریمه (روزانه)
 ۲ سیلندر۱.۶۲۲ ریال
 ۱ سیلندر۱.۴۷۷ ریال

 

آیا تخفیفات بیمه شخص ثالث با داشتن جریمه از بین می‌رود؟

آیا تخفیفات بیمه شخص ثالث با داشتن جریمه از بین می‌رود؟

اگر تاریخ اعتبار بیمه شخص ثالث شما گذشته و تمدید بیمه ثالث شما با جریمه همراه است، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا تخفیفات بیمه ثالث من با داشتن جریمه از بین می‌رود یا نه؟ در جواب باید گفت نگران نباشید، همه تخفیفات چند ساله شما با داشتن جریمه دیرکرد بیمه ثالث همچنان حفظ می‌شود، حتی اگر یک سال (۳۶۵ روز) از تاریخ تمدید بیمه ثالثتان گذشته باشد. این نکته را فراموش نکنید که داشتن تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث بر روی مبلغ جریمه شما تاثیری نداشته و این دو در زمان محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث معقوله‌های جدا از هم می‌باشند.

 


از دست ندهید:

مهمترین نکات تخفیفی بیمه شخص ثالث و قانون جدید آن

راهنمای گرفتن خسارت بدون کروکی

راهنمای خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث


 

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟

اجازه بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه در شرایط زیر ممکن است:

 • اول اینکه: خودروی بیمه شده در پارکینگ راهنمایی و رانندگی توقیف باشد که با بردن نامه رفع توقیف به شرکت بیمه از پرداخت جریمه دیرکرد، معاف می‌شود.
 • دوم اینکه: در برخی از مواقع شرکت‌های بیمه به مناسبت‌های مختلف طرح های بخشودگی تاخیر بیمه ثالث را ارائه می‌دهند، که با اطلاع از این طرح‌ها می‌توانید از پرداخت دیرکرد بیمه ثالث معاف شوید. به عنوان مثال، بخشودگی جریمه دیر کرد بیمه ثالث برای خودروهای کارگاهی برای زمان مشخصی با اجازه بیمه مرکزی توسط شرکت های بیمه ارائه شده است.
 • بخشودگی جریمه دیرکرد ثالث به مناسبت دهه فجر

  همانطور که گفته شد یکی از راه های حذف جریمه شخص ثالث، بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث  است که توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی در مناسبت های مختلف ارائه می‌شود. از جمله موارد بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث، بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث تا پایان بهمن ماه سال ۱۳۹۷ است. بر اساس این بخشنامه بیمه مرکزی همه وسایل نقلیه ای که جریمه دیر کرد شخص ثالث دارند تا پایان بهمن از پرداخت جریمه دیرکرد شخص ثالث معاف می‌شوند.
  البته جرایم بیمه شخص ثالث موتور سیکلت‌ها و  جریمه بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه کشاورزی تا ۶ ماه آینده نیز بخشیده شده است.
  بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای خودروهای کارگاهی و بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث ماشین آلات صنعتی هم احتمالا در بخشنامه های دیگر شامل این طرح خواهند شد.

  اگر تاریخ تمدید بیمه شخص ثالث شما گذشته و بیمه شخص ثالث‌تان دارای جریمه است این فرصت مناسبی برای شماست که همین الان تاریخ تمدید بیمه شخص ثالث‌تان را در سایت بیمه تایم ثبت کنید و با استفاده از طرح بخشودگی جرایم بیمه ثالث‌تان را بدون جریمه دیرکرد تمدید نمایید.

 • سه اینکه: اگر خودرو به سرقت رفته باشد، جریمه مدتی که خودرو به سرقت رفته از شما دریافت نمی‌شود. برای این کار باید گواهی از کلانتری با موضوع سرقت با مشخصات خودروی شما و تاریخ به سرقت رفتن، به شرکت بیمه خود ارائه نمایید.

به غیر از این سه مورد، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به هیچ وجه بخشوده نمی‌شود.

چرا در بیمه شخص ثالث به خاطر دیرکرد جریمه گرفته می‌شود ولی پوششی وجود ندارد؟

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث همه دارندگان  وسایل نقلیه مکلفند که بیمه شخص ثالث داشته باشند که بتوانند در زمان خسارت بدنی و مالی  از این بیمه نامه استفاده نمایند.  حال اگر  خسارت در زمانی اتفاق بیافتد که تاریخ انقضای بیمه شخص ثالث گذشته باشد،  شرکت بیمه نمی تواند  تعهدی نسبت به پرداخت خسارت داشته باشند. از این رو برای جبران خسارت در مواردی از قبیل انقضاء بیمه‌نامه ثالث، بطلان قرارداد بیمه ثالث، تعلیق تأمین شرکت بیمه‌گر، فرار کردن و یا شناخته نشدن مسئول حادثه و یا ورشکستگی  شرکت بیمه، مبالغ جریمه به حساب صندوق تامین خسارات واریز می شود. که در واقع یکی از منابع درآمدی صندوق از محل دیرکرد می‌باشد و چنانچه بیمه‌گذاری در زمان فقدان بیمه‌نامه، خسارتی داشته باشد که در شمول تعهدات صندوق بوده با مراجعه زیاندیده به صندوق قابل پیگیری می‌باشد.

 

چگونه تاریخ بیمه ثالث اتومبیلمان را فراموش نکنیم

یک راهکار ساده برای فراموش نکردن تاریخ بیمه ثالث خودرو وجود دارد، شما می‌توانید تاریخ تمدید بیمه شخص ثالثتان را در سایت بیمه تایم ثبت کنید، بصورت اتوماتیک یاد آور تمدید برای شما در زمان تمدید ارسال می‌گردد و هم کارشناسان بخش اتومبیل بیمه تایم چند روز قبل از تاریخ تمدید با شما تماس گرفته و با اعلام قیمت بیمه ثالث از هر شرکت بیمه‌ای که مد نظر شماست یادآوری تمدید بیمه ثالث شما را انجام می‌دهند.

 

تمدید به موقع بیمه شخص ثالث

اگر شما نیز از بیمه گذاران بیمه ثالث هستید که می‌خواهید تمدید بیمه ثالثتان را به موقع انجام دهید می‌توانید در کنار استفاده از سیستم یادآوری تمدید بیمه شخص ثالث سامانه بیمه تایم، مقایسه قیمت بیمه شخص ثالث در بین شرکت های مختلف و نحوه دریافت خسارت و مقایسه خدمات در حال ارائه شرکت های بیمه از مشاوران بیمه تایم کمک بگیرید. فراموش نکنیم که تاریخ اعتبار بیمه شخص ثالث از  ساعت  ۰۰.۰۰  روز بعد که بیمه نامه‌تان خریداری کرده‌اید و یا تمدید کرده‌اید آغاز می‌شود. به همین علت بهتر است که برای همپوشانی دو بیمه‌نامه  چند روز قبل از پایان اعتبار بیمه ثالث اقدام به تمدید بیمه ثالث نمایید. برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث می توانید فرم بیمه شخص ثالث را در بیمه تایم تکمیل و ارسال نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگوی سوالات شما در زمینه قیمت بیمه ثالث و نحوه خرید و …. خواهند بود.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد رای

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۱۰ نظر

  • دوست عزیز سلام. اگر تا اخر بهمن تمدید بیمه ثالث را انجام میدادید می توانستید از طرح بخشودگی جرایم استفاده کنید. ولی با اتمام زمان این طرح تمدید بیمه نامه شما با در نظر گرفتن جریمه روزانه دیر کرد محاسبه می‌شود.

 • با سلام
  اگه توانشو داشتم علیه بیمه اقدام میکردم و یه چالش عدم اخذ بیمه نامه خودرو میذاشتم و کاری میکردم که کسی ماشینشو بیمه نکنه. دلیلش هم اینه که هر روز مبلغی نزدیک به شش هزار تومان بابت بیمه خودوری میپردازم که فقط در ماه ۱۶ روز به دلیل زوج و فردی سوار میشم و طرح ترافیک و …. اجازه استفاده از خودور را نمی دهد و این در حالی هستش که طی ۲۲ سال از زمان اولین سابقه بیمه شخص سال با تمدید هر ساله و البته تعویض خودرو چند باره فقط دو مورد استفاده داشته ام

  • سلام علی عزیز. واقعیت این است که بیمه ثالث یک بیمه اجباری است. اما از طرفی ما بسیار خوشحالیم که تا بحال شرایطی پیش نیامده که شما از بیمه نامه تون استفاده کنید. امیدواریم به همین صورت مطمئن رانندگی کنید اما همیشه باید بدونیم که حادثه خبر نمیدهد. بیمه برای اون روزهای خاص است.

 • سلام علیکم ببخشید من ۲۲ماه ماشینم توقیف نیروی انتظامی بوده و جزوه مناطق سیل زده استان لرستان شهر نوراباد هستم وناتوان وتنگ دست در پرداخت جریمه دیر کرد هستم لطفا مرا راهنمایی کنید

  • آقای بهرامی ، توقف خودرو به علت نیروی انتظامی باید توسط کارشناس بررسی شود. اما اگر خودروی شما به علت سرقت در پارکینگ نیروی انتظامی باشد ، می تونید با ارائه مدارک از بخشودگی بیمه ثالث استفاده کنید.

 • سلام برادر من سه ساله که فوت کرده وتاکسی ایشان به علت خرابی و مشکلات خانوادگی از زمان فوت ایشان در پارکینگ منزل مادرم میباشد بطوری که کاملا فرسوده شده وبرای راه اندازی مجدد احتیاج به لاستیک وباطری و سرویس کامل نیازمند است. ایا در مدت این سه سال باتوجه به موارد بالا ایا خسارت دیر کرد بیمه به این ماشین تعلق میگیرد؟

  • آقای مه ابادی عزیز ، قانون بیمه شخص ثالث برای همه خودروها یکسان بوده و شما باید جریمه دیرکرد ثالث رو پرداخت کنید.

 • سلام. فرض کنید یه ماشین دارم که سه سال تو پارکینگ خوابیده دو سال هم تخفیف داشته قبلاً. یعنی حالا ۵ ساله که خسارتی ندیده. اولا بفرمایید آیا واقعیت داره که برای مدت ۳ سال هم فقط به اندازه ۳۶۵ روز جریمه میکنن؟؟؟ دوماً، اگر واقعیت داره ، آیا بعد از پرداخت دیرکرد ۳۶۵ روزه، سابقه تخفیفم سه سال اضافه میشه؟؟

  • سلام جناب اقای متین
   بله در جرایم عدم پرداخت حق بیمه ثالث بالای یکسال ، تعداد ۳۶۵ روز جریمه در نظر گرفته می شود و بیمه نامه تان با حفظ سال های عدم خسارت برای شما صادر می شود.