راهنمای دریافت خسارت افت قیمت خودرو؟ بیمه مبلغی نمی‌پردازد!

دریافت افت قیمت خودرو در تصادف

افت قیمت خودرو در زمان تصادف از جمله اتفاقاتی است که بیشتر افراد با این حادثه ناخوشایند مواجه می‌شوند. مخصوصا اگر خودروی شما صفر است و یا خودروی گران قیمت دارید هزینه ریالی جبران چنین خساراتی می‌تواند دردسر بیشتری برای شما داشته باشد. در زمان تصادف علاوه بر هزینه‌های تعمیر خودرو، هزینه افت قیمت خودروی آسیب دیده بخش دیگر  این ماجرا است که افراد را بیشتر درگیر می‌کند.

در این نوشته می‌خواهیم نگاه کلی به ماجرای خسارت افت قیمت خودرو در زمان تصادف داشته باشیم، تا بتوانیم میزان  و نحوه دریافت این خسارت  را بررسی کنیم.

چه کسی مسئول افت قیمت خودرو است؟

چه کسی مسئول افت قیمت خودرو است؟

در همه سوانح رانندگی از قبیل تصادف، تصادم، واژگونی، آتش سوزی و یا سایر سوانحی که خسارت مالی برای افراد و یا اشیا ثالث داشته باشد، همه  این خسارات مالی با داشتن بیمه ثالث قابل جبران می‌باشد. سایر خساراتی که به خودروی مقصر وارد شود نیز بر اساس بیمه بدنه خودروی مقصر حادثه پرداخت می‌شود. اما:

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، سقف تعهدات خسارات مالی وارد شده به افراد زیان دیده بر اساس پوشش مالی بیمه نامه قابل جبران می‌باشد. در سال ۱۳۹۷ میزان تعهدات مالی بیمه نامه های ثالث از ۷میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۳۰ میلیون تومان و البته  در بیمه شخص ثالث ایران تا سقف  ۱۴۵ میلیون تومان تعیین شده است.

برای جبران خسارات وارد شده به وسیله نقلیه فرد مقصر، بیمه بدنه می‌تواند کمک مهمی برای وی باشد. بیمه بدنه بر اساس پوشش‌های اصلی و پوشش‌های اضافی که دارد می‌تواند جبران خسارات وارد شده را پرداخت نماید. سقف تعهدات بیمه بدنه بر اساس پوشش های بیمه  نامه بدنه بوده و در زمان خسارت شرکت بیمه بر اساس بیمه نامه شما خسارات وارد شده را جبران می‌کند.

افت قیمت خودرو در  تصادف چگونه محاسبه می‌شود؟

بررسی افت قیمت خودرو از نظر کارشناسان بر اساس چند فاکتور مهم انجام می‌شود:

این که خسارت وارد شده برای چه قسمتی از ماشین بوده و نوع خسارت به چه صورت است. آیا خسارت به بدنه وارد شده یا خیر؟ همچنین هزینه‌های بازسازی مجدد، رنگ کاری بر اساس عمق صدمه وارده و  وسعت رنگ شدگی  همه در افت قیمت خودرو موثرند.

خسارت‌های دیگر از قبیل خساراتی که ممکن است به قطعات بدنه خودرو، درب موتور ، گلگیر های جلو و … وارد شود از لحاظ قطعات تعویضی و رنگ شدگی تاثیر بسیاری را بر روی ارزش خودرو دارند، چرا که عملیات تعمیر و تعویض این قطعات بسیار هزینه بر و مهم می‌باشد.

همه این موارد با توجه به این که عملیات باز سازی و تعمیر در ایران به صورت سنتی و غیر اصولی انجام می‌شود و از لحاظ کیفیتی هم بسیار پایین می‌باشد، نهایتا می‌تواند  از لحاظ افت قیمت در بسیاری از موارد بسیار چشم گیر و از لحاظ ریالی هم مبلغ بسیار بالایی باشد.

حال با توجه به همه موانع و مواردی که درباره جبران خسارت بعد از تصادف گفته شد این سوال همچنان برجا است که افت قیمت خودرو چگونه محاسبه و ارزیابی می‌شود؟ اگر خودرویی تصادف کند و قسمت‌هایی از قبیل شاسی‌ها و سقف و ستون آسیب دیده باشند و یا خسارت مربوط به گلگیر های جلو و درها باشد همه  در افت قیمت خودرو بسیار موثر می باشند. البته در تصادفاتی که از ناحیه عقب خودرو اتفاق بیافتد افت قیمت خودرو بیشتر می‌باشد چون گلگیرهای عقب جدا شدنی نیستند و به همین ترتیب بر اساس نوع خسارت وارد شده میزان افت قیمت خودرو در اثر تصادف محاسبه می‌شود.


پیشنهاد خواندن: راهنمای حذف فرانشیز بیمه بدنه


نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو. شورای حل اختلاف یا دادگاه؟

نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو

همانطور که گفته شد راننده خودروی مقصر مسئول جبران افت قیمت خودرو است و برای همین شرکت بیمه مسئول پرداخت این خسارت نیست.بنابراین اگر فرد متضرر درخواست دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو در اثر تصادف را داشته باشد،  باید برای تامین خسارت خود به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

برای برآورد میزان خسارت افت قیمت بعد از ثبت دادخواست، کارشناس مربوطه تعیین شده و با ملاحظه خودرو و یا تصاویر مربوط به خسارات، کارشناس میزان خسارت افت قیمت را محاسبه می‌کند. بعد از این که خسارت برآورد شده توسط کارشناس اعلام شد، مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر به دادگاه یا شورای حل اختلاف ارائه می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید که اگر خسارت وارد شده کمتر از  ۲۰ میلیون تومان باشد رسیدگی به خسارت توسط شورای حل اختلاف رسیدگی می شود و خسارات بالای ۲۰ میلیون تومان برای رسیدگی به دادگاه ارجاع داده می شوند. فرد زیان دیده با پیگیری پرونده از طریق دادگاه می‌تواند به خسارت افت قیمت خودروی خود دست پیدا کند.


در همین رابطه بخوانید: راهنمای گرفتن خسارت بدون کروکی


 

مدل ماشین و رنگ خودرو چه تاثیری در افت قیمت دارد؟

در زمان تصادف مدل و رنگ خودرو و سال ساخت خودرو در افت قیمت خودرو بسیار موثر می‌باشد.

 

علاوه بر مدل خودرو، رنگ خودرو هم در افت قیمت خودرو بسیار موثر می‌باشد. نتیجه  آخرین جامعه آماری که درباره ماشین‌ها با رنگ های مختلف انجام گرفته،  این است که خودروهایی که رنگ زرد داشته‌اند در زمان خسارت کمترین افت قیمت را نسبت به سایر رنگ های خودرو داشته‌اند و رنگ‌های دیگر خودرو  از قبیل طلایی و بنفش و قرمز از جمله خودرو‌هایی بودند که افت قیمت بالایی را در زمان خسارت دارند.

 


حتما بخوانید: چرا با افزایش قیمت خودرو باید حواستان به الحاقیه بیمه بدنه باشد؟


 

 در تصادف با خودروهای گران چه باید کرد؟

در تصادفاتی که خودروی آسیب دیده یک ماشین گران قیمت می باشد داستان پرداخت خسارت کمی متفاوت می‌شود. بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث پرداخت خسارت بر اساس شرایط خودروی متعارف انجام می‌شود.

 

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، فرد مقصر در زمان تصادف با خودروی نامتعارف موظف است که تا سقف نصف دیه ماه حرام را جبران کند.
به عنوان مثال دیه ماه حرام در سال ۱۳۹۷، ۳۰۸ میلیون تومان می‌باشد. که اگر خسارت تا نصف این مبلغ یعنی تا ۱۵۴ میلیون تومان باشد توسط فرد مقصر در تصادف با ماشین‌های گران قیمت پرداخت می‌شود . باقی خسارت را فرد زیان دیده باید خودش جبران کند که می‌تواند برای این هزینه از بیمه بدنه خود استفاده نماید. البته بخشی از این خسارت توسط بیمه نامه شخص ثالث فرد قابل جبران می باشد که بر اساس تعهد مالی که بیمه نامه ثالث وی دارد این بیمه نامه می تواند کمک وی باشد.

اگر با این تعاریف خودروی نامتعارف و یا همان گران قیمت دارید جهت مشاوره بهترین بیمه بدنه فرم زیر را پر کنید

 

و اگر نگران تصادف با این خودروها هستید می‌توانید از طریق تکمیل فرم بیمه شخص ثالث مشاوره کارشناسان بیمه تایم را دریافت نمایید.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد رای

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۴۲ نظر

 • سلام
  با خودروی نامتعارف با قیمت ۵۰۰میلیون تصادف و مقصر شده ام سقف هرکوپن ثالثم ۷میلیون است و زیاندیده ۴۰میلیون فاکتور اورده . علاوه بر آن بابت افت قیمت نیز شکایت کرده.
  منهای افت قیمت نشده هنوز معلوم نشده چه مبالغی باید از جیبم بپردازم؟ اعم از فرانشیز که ایشان میگوید خسارت اول هست

  • سلام سینای عزیز. خودروی نامتعارف به خودرویی می گن که بیشتر از نصف دیه مرد مسلمان ارزش داره و شما بالای اون مبلغ دیگه در هیچ محکمه ایی مقصر نیستید. اما سقف مالی بیمه ثالث شما پایینه و ۷میلیونه ، شما۴۰میلیون خسارت زدید. در خصوص افت قیمت نیز باید توجه کنید که اصلا شامل بیمه ثالث نیست و ایشون می تونن در شورای حل اختلاف از شما شکایت کنه و شما رو ملزم به پرداخت کنه.

  • با سلام و خسته نباشید . من ماشین تیولی دارم. چند روز پیش یک بیل مکانیکی از پشت اومده و جلوی خودروی منو له کرده و حدود ۴۰ میلیون تومان خسارت وارد کرده بیمه حدود ۳۰ میلیون به بنده تایید کرده ‌ .‌متاسفانه بیمه بدنه هم ندارم. راننده بیل مکانیکی صاحب ان نیست. در کلانتری صاحب بیل مکانیکی تعهد داره خسارت خودرو منو پرداخت کنه . متاسفانه حاضر نیست افت و مابقی هزینه تعمیر خود رو پرداخت کنه لطفا راهنمایی بفرمایید چه اقدامی کنم و علیه کی . راننده یا صاحب بیل مکانیکی

   • سلام ایرج جان. افت قیمت توسط هیچ گونه بیمه ای پرداخت نمیشه و برای پرداخت افت قیمت باید شکایت کرده و روند قانونی درخواست پرداخت افت قیمت را اعلام نمایید.

  • سلام خسته نباشید پدر من خودرو تیبا ۹۷بود با پرشیا تصادف میکنه افسرکروکی می‌کشه مقصر پرشیا میشه بعد اینا تو جواب کروکی سازش کردن یا میتونم خسارت افت ماشین پدر خودمو بگیرم

 • سلام باخودرویی تصادف کردم و مقصر شدم طرفم بعد از ۵ماه ک خودرو را تعمیر کرده تازه میخواد بره شکایت کنه برا افت قیمت میخواستم بدونم ب ایشون تعلق میگیره اصلا از کجا معلوم قبلا ماشینش فابریک بوده با تشکر

 • سلام وقت بخیر من با خودروی پرشیا تصادف کردم که سقف بیمه اینجانب ۷۷۰۰۰۰۰ هزار تومان میباشد که توسط کارشناس بیمه ایران به طرف زیاندیده مبلغ ۶۷۰۰۰۰۰ هزار تومان پرداخت گردید لذا شخص زیاندید میگوید من ده میلیون هزینه کردم که طی مراحل پیگیری مشخص گردید که وی دروغ میگوید وفاکتو.رهای واهی و نامتعبر ارایه نمده که کارشناس محترم بیمه اشاره نمود که بیشتر از این خسارت به شما وارد نشده در هر حال ضمن رضایت مبلغ اعلام شده را از بیمه گرفت و رفت اما حالا اعلام نموده که باید افت ماشین را بدی و حالا شکایت نموده من در ضمن دارای کارت طلایی هم هستم آیا میتوانم از این طریق پرداخت کنم یا نه باید چیکار کنم در ضمن خودروی وی سفید و مدل ۹۳ میباشد پژو پرشیا افت این خودرو چقدر است

  • سلام علیرضا جان ، اگر در مورد خسارت اتفاق افتاده با زیان دیده به توافق نرسیده باشید ، برای ادامه بررسی خسارت باید از طریق شورای حل اختلاف پیگیری پرونده تان را انجام دهید.

 • سلام
  برای خودروی پراید به رنگ نوک مدادی و مدل ۱۳۸۷ که سال قبل تصادف کرده و گلگیرهای جلو سینی شاسی و سپر جلو و کاپوت عوض شده است ، افتدقیمت شامل می شود؟

  • سیامک جان برای این مورد نظر کارشناس بیمه معیار پرداخت خسارت است و با توجه به گزارش خسارت کارشناس بیمه خسارت ارزیابی و پرداخت می شود.

 • سلام متاسفانه با یک خودرو ساتافه تصادف کردم خسارت هم ۵ میلیون تعیین شد که از بیمه دادم حالا افت قیمت از من میخواد سوال من اینه به گفته صاحب ماشین سانتافه قبلا هم تصادف داشته و کاپوت سانتافه رنگ بود آیا بهش افت قیمت تعلق میگیرد؟

  • سلام علی آقا، محاسبه و پرداخت افت قیمت خودرو در حیطه بیمه نیست و برای افت قیمت باید مراحل قانونی پیگیری خسارت از سوی دو طرف انجام شود. نظر کارشناس در بررسی افت قیمت مهم می باشد .

  • سلام. چند روز قبل با یک توالی تصادف کردم به قیمت حدود ۴۰۰ تومان. کارشناس دادگستری میزان خسارت واقعی را ۵۰ تومان و طبق قانون خودروهای نامتعارف ۲۵ تومان اعلام کرده اما بیمه شخص ثالث من حدود ۲۰ روز است که اعتبار ندارد. سوال من این است که این قانون برای کسی مثل من که بیمه شخص ثالث ندارد هم ملاک است؟ یعنی من باید ۲۵ تومان پرداخت کنم‌؟

   • مجید عزیز به شرکت بیمه ای که ثبت بیمه ای تان را انجام داده اید مراجعه کرده و اعلام خسارت نمایید .واحد خسارت شرکت بیمه راهنمایی لازم برای پیگیری خسارتتان را ارائه می دهند.

 • با سلام
  ماشین صفر کیلومتر اکسنت دارم که امروز یه پرادو دنده عقب به ماشین من زد، سپر خودرو از عقب به حالت یک خط، رنگش رفته، آیا شامل افت خسارت قیمت خودرو می شود با خیر؟ چون افسری که آمد کروکی نکشید و گفت توافقی درستش کنید و مقصر پول آن را پرداخت کند، از ایشان پرسیدم برای افق قیمت هودرو که گفتند شامل سپر نمی شود، آیا صحیح است؟

  • خانم دانشور عزیز ، برای افت قیمت هیچ شرکت بیمه ای خسارت پرداخت نمی کند و برای دریافت افت قیمت باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

 • سلام ،خودرو بنده برای دریافت خسارت کارشناسی شده و مبلغ تععین شده ،الان در مرحله پرداخت از طرف بیمه یا شخص مقصر برای دریافت خسارت میاشد.در حال حاضر بنده امکان فروش خودرو را دارم یا خیر

 • سلام.. با یک خودرو سانتافه تصادف کردم و مقصر هستم ..خسارت که پرداخت شد..اما حدود ۲۰ تومن افت قیمتش شده..توان پرداختش رو ندارم.ایا در صورت عدم پرداخت حکم جلب برام صادر میشه؟

  • با سلام اقا امیر ، متاسفانه افت قیمت در تعهدات هیچ کدام از شرکت های بیمه نیست و با توجه به رای شورای حل اختلاف بررسی و صادر می شود.

 • سلام با یه النترا سفید مدل ۲۰۱۴ تصادف کردم بیمه ثالث هم طبق تعهد خسارت رو پرداخت کرده و طرف بیمه و گواهی نامه منو بهم داد و رضایت گرفتم ازش حالا رفته به شورای حل اختلاف شکایت کرده برای افت قیمت به نظر شما میتونه خسارت بگیره و بهش تعلق میگیره؟ ماشینش پلاک منطقه آزاد هستش
  ممنونم

 • سلام وخسته نباشید.من چند روز پیش با یک پژو۴۰۵ازعقب تصادف کردم که صندوق عقب آن له شد.مدل ماشین طرف هم ۹۳ است.می خواهم بدانم آیا آن ماشین افت میگیرد یانه؟اگرهم بگیرد تقریبا چند خواهد بود؟

  • اقای امیر علی بزرگوار، افت قیمت نظر به کارشناس داره و از نظر بیمه پرداختی برای افت قیمت پرداخت نمی شه

 • سلام
  من با خودرو هیوندا آی۲۰ تصادف کرده و مقصر شناخته شده ام.
  سقف پرداخت خسارت بیمه من ۱۰میلیون بوده ولی خسارت وارده بر ماشین طرف ۱۴ میلیون شده.
  طبق قوانین تازه بیمه پرداخت خسارت من چگونه خواهد بود یعنی باید بقیه زیان وارده را خودم بپردازم؟؟
  و با در نظر گرفتن اینکه در این تصادف فقط سپرهای جلو و عقب و چند قطعه داخلی تعویض شده اند و هیچ آسیبی به بدنه و رنگ خودرو وارد نشده آیا خسارتی از طرف افت قیمت آن شامل من میشود یا نه؟
  با تشکر

  • احسان بزرگوار، اگر ارزش خودرویی که با هاش تصادف کردین بیشتر از نصف دیه ماه حرام باشه و خودرو نامنتعارف باشه، پرداخت خسارت بر اساس قانون خودروی نامتعارف پرداخت میشه که میتونید نحوه محاسبش رو در بلاگ بیمه تایم مطالعه کنید.
   درباره افت قیمت هم یستگی به نظر کارشناس داره و پیگیری پرداخت افت قیمت از طریق شورای حل اختلاف انجام میشه.

 • با سلام ،من در یک دور برگردان درحال گردش با سرعت خیلی کم بایک خودرو گران قیمت بر خورد کردم که البته انحراف از سمت خودرو گرانقیمت بود اما پلیس حاضر در صحنه مرا مقصر اعلام نمودو مدارک ما را رد وبدل نمود ورفتیم بیمه کارشناس بیمه خسارت وارده را بیش از۲۰ میلیون تومان برآورد کرد ،سقف بیمه خسارتی من ۱۰ میلیون تومان بود(خودرو من وانت پیکان است) که ازبیمه من به زیان دیده پرداخت شد، اما وی رفته شورای حل اختلاف واز من بابت افت قیمت خودرواش شکایت نموده است. من از صحنه تصادف قبل از کنار کشیدن خودروها چند عکس گرفتم که به وضوح نشان میدهد انحراف از سمت خودرو گرانقیمت بوده ومن اکنون به کروکی پلیس اعتراض دارم ضمن اینکه از تاریخ تصادف ۷ روز گذشته است، خواهشمندم مرا راهنمایی بفرماییدکه چه اقداماتی باید انجام بدهم،ظاهرا افت قیمت حدود ۱۷ میلیون تومان برآورد شده ومن یک کارگرم که با وانت بار حمل می کنم وپرداخت این مبلغ برایم میسر نیست. ممنون

  • سلام اقا محمد بزرگوار، در مورد افت قیمت نظر کارشناس شورای حل اختلاف معیار پرداخت خسارت است، متاسفانه بیمه برای افت قیمت پوششی ندارد.

 • سلام ، من با یه جیلی تصادف کردم و مقصر بودم ولی فقط سپرش باید عوض بشه ، گلگیر بدون رنگ درست میشه میخواستم بدونم باز هم افت قیمت شامل حال ماشین میشه ؟؟؟

  • اقا محسن با توجه به این که مقصر شما بوده اید متاسفانه نمی تونید برای افت قیمت اقدام کنید .

 • درود، بین برآورد هزینه خسارت (تیبا ۲ ) کارشناس شورای حل اختلاف و کارشناس بیمه ۴ میلیون اختلاف وجود ‏دارد، آیا بنده می توانم با نظر کارشناس شورای حل اختلاف حین شکایت خود بجز هزینه افت قیمت خودرو آن ۴ میلیون را ‏هم بگیرم؟ اگر جواب تان مثبت است باید از بیمه بگیرم یا حین شکایت از خود شخص؟
  پیشتر سپاسگزارم از پاسخگویی

 • من با خودروی شاسی بلند تصادف کردم سپر جلوی ماشین بنده به گیلگر ودرب ماشین جک اس۵ خراشیده ومدل جک۹۴ بوده وقبل تصادفی و کاپوت تعویضی بوده و طرف راننده قبل رنگ خورده ایا افت شامل میشود