راهنمای دریافت خسارت افت قیمت خودرو؟ بیمه مبلغی نمی‌پردازد!

دریافت افت قیمت خودرو در تصادف
۴
(۵۱)

افت قیمت خودرو در زمان تصادف از جمله اتفاقاتی است که بیشتر افراد با این حادثه ناخوشایند مواجه می‌شوند. مخصوصا اگر خودروی شما صفر است و یا خودروی گران قیمت دارید هزینه ریالی جبران چنین خساراتی می‌تواند دردسر بیشتری برای شما داشته باشد. در زمان تصادف علاوه بر هزینه‌های تعمیر خودرو، هزینه افت قیمت خودروی آسیب دیده بخش دیگر  این ماجرا است که افراد را بیشتر درگیر می‌کند.

در این نوشته می‌خواهیم نگاه کلی به ماجرای خسارت افت قیمت خودرو در زمان تصادف داشته باشیم، تا بتوانیم میزان  و نحوه دریافت این خسارت  را بررسی کنیم.

چه کسی مسئول افت قیمت خودرو است؟

چه کسی مسئول افت قیمت خودرو است؟

در همه سوانح رانندگی از قبیل تصادف، تصادم، واژگونی، آتش سوزی و یا سایر سوانحی که خسارت مالی برای افراد و یا اشیا ثالث داشته باشد، همه  این خسارات مالی با داشتن بیمه ثالث قابل جبران می‌باشد. سایر خساراتی که به خودروی مقصر وارد شود نیز بر اساس بیمه بدنه خودروی مقصر حادثه پرداخت می‌شود. اما:

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، سقف تعهدات خسارات مالی وارد شده به افراد زیان دیده بر اساس پوشش مالی بیمه نامه قابل جبران می‌باشد. در سال ۱۳۹۷ میزان تعهدات مالی بیمه نامه های ثالث از ۷میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۳۰ میلیون تومان و البته  در بیمه شخص ثالث ایران تا سقف  ۱۴۵ میلیون تومان تعیین شده است.

برای جبران خسارات وارد شده به وسیله نقلیه فرد مقصر، بیمه بدنه می‌تواند کمک مهمی برای وی باشد. بیمه بدنه بر اساس پوشش‌های اصلی و پوشش‌های اضافی که دارد می‌تواند جبران خسارات وارد شده را پرداخت نماید. سقف تعهدات بیمه بدنه بر اساس پوشش های بیمه  نامه بدنه بوده و در زمان خسارت شرکت بیمه بر اساس بیمه نامه شما خسارات وارد شده را جبران می‌کند.

افت قیمت خودرو در  تصادف چگونه محاسبه می‌شود؟

بررسی افت قیمت خودرو از نظر کارشناسان بر اساس چند فاکتور مهم انجام می‌شود:

این که خسارت وارد شده برای چه قسمتی از ماشین بوده و نوع خسارت به چه صورت است. آیا خسارت به بدنه وارد شده یا خیر؟ همچنین هزینه‌های بازسازی مجدد، رنگ کاری بر اساس عمق صدمه وارده و  وسعت رنگ شدگی  همه در افت قیمت خودرو موثرند.

خسارت‌های دیگر از قبیل خساراتی که ممکن است به قطعات بدنه خودرو، درب موتور ، گلگیر های جلو و … وارد شود از لحاظ قطعات تعویضی و رنگ شدگی تاثیر بسیاری را بر روی ارزش خودرو دارند، چرا که عملیات تعمیر و تعویض این قطعات بسیار هزینه بر و مهم می‌باشد.

همه این موارد با توجه به این که عملیات باز سازی و تعمیر در ایران به صورت سنتی و غیر اصولی انجام می‌شود و از لحاظ کیفیتی هم بسیار پایین می‌باشد، نهایتا می‌تواند  از لحاظ افت قیمت در بسیاری از موارد بسیار چشم گیر و از لحاظ ریالی هم مبلغ بسیار بالایی باشد.

حال با توجه به همه موانع و مواردی که درباره جبران خسارت بعد از تصادف گفته شد این سوال همچنان برجا است که افت قیمت خودرو چگونه محاسبه و ارزیابی می‌شود؟ اگر خودرویی تصادف کند و قسمت‌هایی از قبیل شاسی‌ها و سقف و ستون آسیب دیده باشند و یا خسارت مربوط به گلگیر های جلو و درها باشد همه  در افت قیمت خودرو بسیار موثر می باشند. البته در تصادفاتی که از ناحیه عقب خودرو اتفاق بیافتد افت قیمت خودرو بیشتر می‌باشد چون گلگیرهای عقب جدا شدنی نیستند و به همین ترتیب بر اساس نوع خسارت وارد شده میزان افت قیمت خودرو در اثر تصادف محاسبه می‌شود.


پیشنهاد خواندن: راهنمای حذف فرانشیز بیمه بدنه


نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو. شورای حل اختلاف یا دادگاه؟

نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو

همانطور که گفته شد راننده خودروی مقصر مسئول جبران افت قیمت خودرو است و برای همین شرکت بیمه مسئول پرداخت این خسارت نیست.بنابراین اگر فرد متضرر درخواست دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو در اثر تصادف را داشته باشد،  باید برای تامین خسارت خود به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

برای برآورد میزان خسارت افت قیمت بعد از ثبت دادخواست، کارشناس مربوطه تعیین شده و با ملاحظه خودرو و یا تصاویر مربوط به خسارات، کارشناس میزان خسارت افت قیمت را محاسبه می‌کند. بعد از این که خسارت برآورد شده توسط کارشناس اعلام شد، مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر به دادگاه یا شورای حل اختلاف ارائه می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید که اگر خسارت وارد شده کمتر از  ۲۰ میلیون تومان باشد رسیدگی به خسارت توسط شورای حل اختلاف رسیدگی می شود و خسارات بالای ۲۰ میلیون تومان برای رسیدگی به دادگاه ارجاع داده می شوند. فرد زیان دیده با پیگیری پرونده از طریق دادگاه می‌تواند به خسارت افت قیمت خودروی خود دست پیدا کند.


در همین رابطه بخوانید: راهنمای گرفتن خسارت بدون کروکی


 

مدل ماشین و رنگ خودرو چه تاثیری در افت قیمت دارد؟

در زمان تصادف مدل و رنگ خودرو و سال ساخت خودرو در افت قیمت خودرو بسیار موثر می‌باشد.

 

علاوه بر مدل خودرو، رنگ خودرو هم در افت قیمت خودرو بسیار موثر می‌باشد. نتیجه  آخرین جامعه آماری که درباره ماشین‌ها با رنگ های مختلف انجام گرفته،  این است که خودروهایی که رنگ زرد داشته‌اند در زمان خسارت کمترین افت قیمت را نسبت به سایر رنگ های خودرو داشته‌اند و رنگ‌های دیگر خودرو  از قبیل طلایی و بنفش و قرمز از جمله خودرو‌هایی بودند که افت قیمت بالایی را در زمان خسارت دارند.

 


حتما بخوانید: چرا با افزایش قیمت خودرو باید حواستان به الحاقیه بیمه بدنه باشد؟


 

 در تصادف با خودروهای گران چه باید کرد؟

در تصادفاتی که خودروی آسیب دیده یک ماشین گران قیمت می باشد داستان پرداخت خسارت کمی متفاوت می‌شود. بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث پرداخت خسارت بر اساس شرایط خودروی متعارف انجام می‌شود.

 

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، فرد مقصر در زمان تصادف با خودروی نامتعارف موظف است که تا سقف نصف دیه ماه حرام را جبران کند.
به عنوان مثال دیه ماه حرام در سال ۱۳۹۷، ۳۰۸ میلیون تومان می‌باشد. که اگر خسارت تا نصف این مبلغ یعنی تا ۱۵۴ میلیون تومان باشد توسط فرد مقصر در تصادف با ماشین‌های گران قیمت پرداخت می‌شود . باقی خسارت را فرد زیان دیده باید خودش جبران کند که می‌تواند برای این هزینه از بیمه بدنه خود استفاده نماید. البته بخشی از این خسارت توسط بیمه نامه شخص ثالث فرد قابل جبران می باشد که بر اساس تعهد مالی که بیمه نامه ثالث وی دارد این بیمه نامه می تواند کمک وی باشد.

اگر با این تعاریف خودروی نامتعارف و یا همان گران قیمت دارید جهت مشاوره بهترین بیمه بدنه فرم زیر را پر کنید

 

و اگر نگران تصادف با این خودروها هستید می‌توانید از طریق تکمیل فرم بیمه شخص ثالث مشاوره کارشناسان بیمه تایم را دریافت نمایید.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد رای ۵۱

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۱۴۵ نظر

 • سلام
  با خودروی نامتعارف با قیمت ۵۰۰میلیون تصادف و مقصر شده ام سقف هرکوپن ثالثم ۷میلیون است و زیاندیده ۴۰میلیون فاکتور اورده . علاوه بر آن بابت افت قیمت نیز شکایت کرده.
  منهای افت قیمت نشده هنوز معلوم نشده چه مبالغی باید از جیبم بپردازم؟ اعم از فرانشیز که ایشان میگوید خسارت اول هست

  • سلام سینای عزیز. خودروی نامتعارف به خودرویی می گن که بیشتر از نصف دیه مرد مسلمان ارزش داره و شما بالای اون مبلغ دیگه در هیچ محکمه ایی مقصر نیستید. اما سقف مالی بیمه ثالث شما پایینه و ۷میلیونه ، شما۴۰میلیون خسارت زدید. در خصوص افت قیمت نیز باید توجه کنید که اصلا شامل بیمه ثالث نیست و ایشون می تونن در شورای حل اختلاف از شما شکایت کنه و شما رو ملزم به پرداخت کنه.

   • با سلام و تشکر از شما
    در خصوص خسارت ناشی از افت قیمت در تعهد هیچ یک از شرکت های بیمه نیست وجاهت قانونی وجود ندارد و در رویه قضایی راه حل مختلفی در این خصوص مورد اجرا قرار گرفته است.
    در توضیح این موارد باید بین افت قیمت ماشین راننده مقصر و زیان دیده قایل به تفکیک بود.جبران خسارت افت قیمت ماشین راننده مقصر در صورت داشتن بیمه بدنه(قرارداد افت قیمت جداگانه) و در صورت حکم به خسارت افت قیمت برای شخص ثالث و با توجه به سقف تعهدات بیمه بر عهده شرکت بیمه می باشد نه راننده مقصر

  • با سلام و خسته نباشید . من ماشین تیولی دارم. چند روز پیش یک بیل مکانیکی از پشت اومده و جلوی خودروی منو له کرده و حدود ۴۰ میلیون تومان خسارت وارد کرده بیمه حدود ۳۰ میلیون به بنده تایید کرده ‌ .‌متاسفانه بیمه بدنه هم ندارم. راننده بیل مکانیکی صاحب ان نیست. در کلانتری صاحب بیل مکانیکی تعهد داره خسارت خودرو منو پرداخت کنه . متاسفانه حاضر نیست افت و مابقی هزینه تعمیر خود رو پرداخت کنه لطفا راهنمایی بفرمایید چه اقدامی کنم و علیه کی . راننده یا صاحب بیل مکانیکی

   • سلام ایرج جان. افت قیمت توسط هیچ گونه بیمه ای پرداخت نمیشه و برای پرداخت افت قیمت باید شکایت کرده و روند قانونی درخواست پرداخت افت قیمت را اعلام نمایید.

  • سلام خسته نباشید پدر من خودرو تیبا ۹۷بود با پرشیا تصادف میکنه افسرکروکی می‌کشه مقصر پرشیا میشه بعد اینا تو جواب کروکی سازش کردن یا میتونم خسارت افت ماشین پدر خودمو بگیرم

 • سلام باخودرویی تصادف کردم و مقصر شدم طرفم بعد از ۵ماه ک خودرو را تعمیر کرده تازه میخواد بره شکایت کنه برا افت قیمت میخواستم بدونم ب ایشون تعلق میگیره اصلا از کجا معلوم قبلا ماشینش فابریک بوده با تشکر

 • سلام وقت بخیر من با خودروی پرشیا تصادف کردم که سقف بیمه اینجانب ۷۷۰۰۰۰۰ هزار تومان میباشد که توسط کارشناس بیمه ایران به طرف زیاندیده مبلغ ۶۷۰۰۰۰۰ هزار تومان پرداخت گردید لذا شخص زیاندید میگوید من ده میلیون هزینه کردم که طی مراحل پیگیری مشخص گردید که وی دروغ میگوید وفاکتو.رهای واهی و نامتعبر ارایه نمده که کارشناس محترم بیمه اشاره نمود که بیشتر از این خسارت به شما وارد نشده در هر حال ضمن رضایت مبلغ اعلام شده را از بیمه گرفت و رفت اما حالا اعلام نموده که باید افت ماشین را بدی و حالا شکایت نموده من در ضمن دارای کارت طلایی هم هستم آیا میتوانم از این طریق پرداخت کنم یا نه باید چیکار کنم در ضمن خودروی وی سفید و مدل ۹۳ میباشد پژو پرشیا افت این خودرو چقدر است

  • سلام علیرضا جان ، اگر در مورد خسارت اتفاق افتاده با زیان دیده به توافق نرسیده باشید ، برای ادامه بررسی خسارت باید از طریق شورای حل اختلاف پیگیری پرونده تان را انجام دهید.

 • سلام
  برای خودروی پراید به رنگ نوک مدادی و مدل ۱۳۸۷ که سال قبل تصادف کرده و گلگیرهای جلو سینی شاسی و سپر جلو و کاپوت عوض شده است ، افتدقیمت شامل می شود؟

  • سیامک جان برای این مورد نظر کارشناس بیمه معیار پرداخت خسارت است و با توجه به گزارش خسارت کارشناس بیمه خسارت ارزیابی و پرداخت می شود.

 • سلام متاسفانه با یک خودرو ساتافه تصادف کردم خسارت هم ۵ میلیون تعیین شد که از بیمه دادم حالا افت قیمت از من میخواد سوال من اینه به گفته صاحب ماشین سانتافه قبلا هم تصادف داشته و کاپوت سانتافه رنگ بود آیا بهش افت قیمت تعلق میگیرد؟

  • سلام علی آقا، محاسبه و پرداخت افت قیمت خودرو در حیطه بیمه نیست و برای افت قیمت باید مراحل قانونی پیگیری خسارت از سوی دو طرف انجام شود. نظر کارشناس در بررسی افت قیمت مهم می باشد .

  • سلام. چند روز قبل با یک توالی تصادف کردم به قیمت حدود ۴۰۰ تومان. کارشناس دادگستری میزان خسارت واقعی را ۵۰ تومان و طبق قانون خودروهای نامتعارف ۲۵ تومان اعلام کرده اما بیمه شخص ثالث من حدود ۲۰ روز است که اعتبار ندارد. سوال من این است که این قانون برای کسی مثل من که بیمه شخص ثالث ندارد هم ملاک است؟ یعنی من باید ۲۵ تومان پرداخت کنم‌؟

   • مجید عزیز به شرکت بیمه ای که ثبت بیمه ای تان را انجام داده اید مراجعه کرده و اعلام خسارت نمایید .واحد خسارت شرکت بیمه راهنمایی لازم برای پیگیری خسارتتان را ارائه می دهند.

 • با سلام
  ماشین صفر کیلومتر اکسنت دارم که امروز یه پرادو دنده عقب به ماشین من زد، سپر خودرو از عقب به حالت یک خط، رنگش رفته، آیا شامل افت خسارت قیمت خودرو می شود با خیر؟ چون افسری که آمد کروکی نکشید و گفت توافقی درستش کنید و مقصر پول آن را پرداخت کند، از ایشان پرسیدم برای افق قیمت هودرو که گفتند شامل سپر نمی شود، آیا صحیح است؟

  • خانم دانشور عزیز ، برای افت قیمت هیچ شرکت بیمه ای خسارت پرداخت نمی کند و برای دریافت افت قیمت باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

 • سلام ،خودرو بنده برای دریافت خسارت کارشناسی شده و مبلغ تععین شده ،الان در مرحله پرداخت از طرف بیمه یا شخص مقصر برای دریافت خسارت میاشد.در حال حاضر بنده امکان فروش خودرو را دارم یا خیر

   • با سلام
    درصورت تصادف شدید که جبرانش بی فایده است وبیمه بدنه دارید آیا بیمه پول خودرو را پرداخت می‌کند ودرصد خود را کم کند؟
    البته خودرو ومدارک را شرکت بیمه از مالک دریافت کند.

    سپاسگذارم

    ن

    • جناب اسماعیلی اگر تصادف شدید داشته باشید و مقصر هم باشد و خودروی شما از دست رفته باشد باز هم می توانید از بیمه بدنه تان برای جبران خسارت استفاده نمایید.

 • سلام.. با یک خودرو سانتافه تصادف کردم و مقصر هستم ..خسارت که پرداخت شد..اما حدود ۲۰ تومن افت قیمتش شده..توان پرداختش رو ندارم.ایا در صورت عدم پرداخت حکم جلب برام صادر میشه؟

  • با سلام اقا امیر ، متاسفانه افت قیمت در تعهدات هیچ کدام از شرکت های بیمه نیست و با توجه به رای شورای حل اختلاف بررسی و صادر می شود.

 • سلام با یه النترا سفید مدل ۲۰۱۴ تصادف کردم بیمه ثالث هم طبق تعهد خسارت رو پرداخت کرده و طرف بیمه و گواهی نامه منو بهم داد و رضایت گرفتم ازش حالا رفته به شورای حل اختلاف شکایت کرده برای افت قیمت به نظر شما میتونه خسارت بگیره و بهش تعلق میگیره؟ ماشینش پلاک منطقه آزاد هستش
  ممنونم

 • سلام وخسته نباشید.من چند روز پیش با یک پژو۴۰۵ازعقب تصادف کردم که صندوق عقب آن له شد.مدل ماشین طرف هم ۹۳ است.می خواهم بدانم آیا آن ماشین افت میگیرد یانه؟اگرهم بگیرد تقریبا چند خواهد بود؟

  • اقای امیر علی بزرگوار، افت قیمت نظر به کارشناس داره و از نظر بیمه پرداختی برای افت قیمت پرداخت نمی شه

 • سلام
  من با خودرو هیوندا آی۲۰ تصادف کرده و مقصر شناخته شده ام.
  سقف پرداخت خسارت بیمه من ۱۰میلیون بوده ولی خسارت وارده بر ماشین طرف ۱۴ میلیون شده.
  طبق قوانین تازه بیمه پرداخت خسارت من چگونه خواهد بود یعنی باید بقیه زیان وارده را خودم بپردازم؟؟
  و با در نظر گرفتن اینکه در این تصادف فقط سپرهای جلو و عقب و چند قطعه داخلی تعویض شده اند و هیچ آسیبی به بدنه و رنگ خودرو وارد نشده آیا خسارتی از طرف افت قیمت آن شامل من میشود یا نه؟
  با تشکر

  • احسان بزرگوار، اگر ارزش خودرویی که با هاش تصادف کردین بیشتر از نصف دیه ماه حرام باشه و خودرو نامنتعارف باشه، پرداخت خسارت بر اساس قانون خودروی نامتعارف پرداخت میشه که میتونید نحوه محاسبش رو در بلاگ بیمه تایم مطالعه کنید.
   درباره افت قیمت هم یستگی به نظر کارشناس داره و پیگیری پرداخت افت قیمت از طریق شورای حل اختلاف انجام میشه.

 • با سلام ،من در یک دور برگردان درحال گردش با سرعت خیلی کم بایک خودرو گران قیمت بر خورد کردم که البته انحراف از سمت خودرو گرانقیمت بود اما پلیس حاضر در صحنه مرا مقصر اعلام نمودو مدارک ما را رد وبدل نمود ورفتیم بیمه کارشناس بیمه خسارت وارده را بیش از۲۰ میلیون تومان برآورد کرد ،سقف بیمه خسارتی من ۱۰ میلیون تومان بود(خودرو من وانت پیکان است) که ازبیمه من به زیان دیده پرداخت شد، اما وی رفته شورای حل اختلاف واز من بابت افت قیمت خودرواش شکایت نموده است. من از صحنه تصادف قبل از کنار کشیدن خودروها چند عکس گرفتم که به وضوح نشان میدهد انحراف از سمت خودرو گرانقیمت بوده ومن اکنون به کروکی پلیس اعتراض دارم ضمن اینکه از تاریخ تصادف ۷ روز گذشته است، خواهشمندم مرا راهنمایی بفرماییدکه چه اقداماتی باید انجام بدهم،ظاهرا افت قیمت حدود ۱۷ میلیون تومان برآورد شده ومن یک کارگرم که با وانت بار حمل می کنم وپرداخت این مبلغ برایم میسر نیست. ممنون

  • سلام اقا محمد بزرگوار، در مورد افت قیمت نظر کارشناس شورای حل اختلاف معیار پرداخت خسارت است، متاسفانه بیمه برای افت قیمت پوششی ندارد.

 • سلام ، من با یه جیلی تصادف کردم و مقصر بودم ولی فقط سپرش باید عوض بشه ، گلگیر بدون رنگ درست میشه میخواستم بدونم باز هم افت قیمت شامل حال ماشین میشه ؟؟؟

  • اقا محسن با توجه به این که مقصر شما بوده اید متاسفانه نمی تونید برای افت قیمت اقدام کنید .

 • درود، بین برآورد هزینه خسارت (تیبا ۲ ) کارشناس شورای حل اختلاف و کارشناس بیمه ۴ میلیون اختلاف وجود ‏دارد، آیا بنده می توانم با نظر کارشناس شورای حل اختلاف حین شکایت خود بجز هزینه افت قیمت خودرو آن ۴ میلیون را ‏هم بگیرم؟ اگر جواب تان مثبت است باید از بیمه بگیرم یا حین شکایت از خود شخص؟
  پیشتر سپاسگزارم از پاسخگویی

  • با سلام تصادفی بوده که فوتی داشته و خسارت کلی به ماشین زیان دیده و سقف تعهد بیمه راننده مقصر ۷۷۰۰۰۰۰هزار بوده شکایت کردیم کارشناس دا دگستری خسارت ماشین پراید زیان دیده رو ۳۴ملیون اعلام کرد آیا اگر از بیمه ۷۷۰۰ رو بگیریم از مبلغ کارشناسی دادگستری کم میشه؟ و باز برای افت قیمت شکایت کردیم که کارشناس دادگستری باز ۳۵ ملیون خسارت اعلام کرد آیا دا گاه طرف رو محکوم به پرداخت خسارت ۳۴ ملیون و۳۵ ملیون افت قیمت میکنه و طرف باید بده یا فقط یک خسارت به ما تعلق میگیره؟؟

   • جناب باقر بزرگوار ، روند پرداخت خسارت بر اساس نوع خسارت و نوع گزارشی است که کارشناس خسارت اعلام کرده می باشد. افت قیمت را هم باید از شورای حل اختلاف پیگیری نمایید.

 • من با خودروی شاسی بلند تصادف کردم سپر جلوی ماشین بنده به گیلگر ودرب ماشین جک اس۵ خراشیده ومدل جک۹۴ بوده وقبل تصادفی و کاپوت تعویضی بوده و طرف راننده قبل رنگ خورده ایا افت شامل میشود

 • قانونی از این مسخره تر ندیده بودم. اگر چیزی به اسم خسارت افت قیمت وجود داره، بیمه های ثالث هم باید در حق بیمه مبلغی برای آن در نظر بگیرند و این ریسک را پوشش دهند. در صنعت بیمه همه ریسکها باید پوشش داده شوند. فلسفه بیمه همین است. همچنین در هیچ جای دنیا چنین چیزی وجود ندارد که در دادگاه شکایت کنی و از مقصر پولی بابت خسارت افت قیمت بگیری. اینکه در ایران بابت یه ماشین تولید داخل که دو سال از تولید آن گذشته و مثلا ۶۰ هزار کیلومتر هم راه رفته، حالا تصادفی می کنه و یه درب ماشین تعوض یا صافکاری میشه و بعد صاحب خودرو خسارت افت قیمت خودرو را هم طلب کنه، بسیار مطلب غریب و خنده داری است آنهم برای خودرویی که وامدار تکنولوژی دو سه دهه گذشته است.

  • امیر بزرگوار متاسفانه در قانون بیمه ثالث پوششی برای جبران افت خسارت خودروی اسیب دیده وجود نداره، فقط الان برخی از شرکت های بیمه از جمله بیمه بدنه ملت و بیمه بدنه کارآفرین افت قیمت را تحت پوشش قرار می دهند.

 • سلام
  خواستم بدونم بعد از تصادف خودرو با خودروای دیگر و مشخص شدن مقصر و ارجاع به شرکت بیمه بلافاصله بعد از کارشناسی تعیین مبلغ خسارت صورت میگره و اگر صورت میگیره مبلغ خسارت قبل از تعمیر خودرو پرداخت میشکد یا بعد از تعمیر خودرو؟ سپاس.

 • سلام من به یک تیبا صفر زدم که گلگیر سمت چپش یکم تو رفته به اندازه یک کف دست که بی رنگ توسط کارشناس اعلام شده است.
  و مبلغ ۵۰۰ هزار تومان از بیمه گرفته
  حالا از من شکایت کرده به نظر شما چقدر باید بپردازم

 • با سلام . یک سال پیش تو ماه محرم یه سمند به ماشین من که تیبا بود زد و راننده که یه پسربچه بود گواهینامه نداشت و پدرش قبول کرد که هزینه تعویض قسمت آسیب دیده که درب سمت راننده بود رو بپردازه و همچنین قرار شد افت قیمت رو هم بده من هم با اینکه افسر اومده بود سر صحنه اما قبول کردم که افسر بره و اعمال قانون نکنه . بعد ماشین رو بردم نمایندگی سایپا و فاکتور رسمی رو برای طرف بردم و علاوه بر مبلغ تعمیرات تقاضای افت قیمت کردم که اون زد زیر حرفش و فقط مبلغ فاکتور رو پرداخت کرد . میخواستم بدونم آیا بعد از یک سال میتونم شکایت کنم و تقاضای افت قیمت رو بدم یا خیر . لطفا راهنمایی کنید که چه مراحلی رو باید طی کنم .

  • جناب امین افت قیمت از طریق شواری حل اختلاف قابل پیگیری می باشد. و اگر گزارش پلیس دارید می تونید از این طریق پیگیری خسارتتون رو انجام بدین

 • با سلام در یک تصادف زنجیره ای راننده مقصر به سه ماشین خسارت وارد کرد مجموع هزینه های سه خودرو زیاندیده بیشتر از ۱۸ میلیون تومان است و سقف بیمه راننده مقصر ۱۸ میلیون تومان است و راننده مقصر ادعا میکند که الباقی خسارت را از جیب پرداخت نمیکند .می توان از طریقه شکایت تمامی هزینه را از مقصر دریافت کرد ؟

  • با سلام اگر نظر کارشناس مبنی بر پرداخت خسارت هر سه خودرو از محل بیمه ثالث فرد می باشد روند پرداخت خسارت از محل بیمه نامه انجام میشه و تمایل فرد در پرداخت خسارت تاثیری ندارد و پرداخت خسارت باید روند قانونی خود را طی نماید.

  • جناب محمود بزرگوار افت قیمت بر اساس نظر کارشناس می باشد و از تعهدات شرکت بیمه خارج می باشد.

 • سلام
  بنده با خودروی پدرم با یه اکسنت تصادف کردم، مقصر بنده بودم، اسیب های خودرو مقابل فقط به سپر عقب وارد شده و بنا به گفته بیمه قابل تعمیر هست، با توجه به اینکه من خودروی پدرمو تعمیر کردم، روند پرداخت خسارت چجوریه و آیا طرف مقابلم میتونه برا افت قیمت مدعی بشه یا نه؟ چون من شنیدم که سپر و چراغ ها چون جز بدنه محسوب نمیشن، شامل افت قیمت هم نیستن

  • جناب عارف بزرگوار ، روند پرداخت خسارت بر اساس نظر کارشناس می باشد ، افت قیمت هم همینطور، افت قیمت را هم بیمه پرداخت نمی کند و آسیب دیده می تواند افت قیمت را از طریق شورای حل اختلاف پیگیری نماید. ولی کلا نظر کارشناس و نوع خسارتی که در گزارش منظور شده معیار پرداخت خسارت می باشد.

 • سلام
  با دنا مدل ۹۷ زدم به پشت سمند مدل ۸۱ و جلو سمند هم خورد به اتوبوس، بعد اتوبوس گذاشت رفت و پلیس اومد کروکی کشید آیا بیمه خسارت جلو سمند را میده آیا افت قیمت به خودرو ایشان هم تعلق میگیره خودرو من کارت طلایی داره و بیمه ثالث من سقفش ۹ میلیون هست پلیس گفت اگر مبلغ خسارت بیشتر از ۹ میلیون بشه پرداخت میکنی یا بنویسم برید دادگاه ، من گفتم پرداخت میکنم

  • جناب ناصر در تصادفات زنجیره ای همه خودروهای اسیب دیده مقصرند، خسارت جلوی سمند مربوط به بی دقتی خود سمند هست ولی خسارت پشت سمند رو می تونید از بیمه ثالثتون پرای پرداخت خسارت استفاده کنید. افت قیمت خودروی سمند هم با بیمه قابل پرداخت نیست و خودتان باید این مبلغ رو پرداخت کنید. شما هم از کارت طلایی تون برای جبران خسارت ماشین خودتون می تونید استفاده کنید.

   • سمند کنار بزرگراه جاده مخصوص پشت اتوبوس توقف کرده بود که من با یک لحظه نگاه کردن به گوشی باعث این حادثه شدم باز هم تصادف زنجیره ی حساب میشه

 • سلام با یک ماشین هایلوکس تصادف کردم خسارت وارده به ماشین حدود بیست میلیون و سقفه بیمه من هفت میلیون ایا میتونه شکایت کنه و بقیه خسارت از بنده بگیره

  • جناب مجید ، با توجه به این که ماشین هایلوکس خودروی نامتعارف می باشد، پرداخت خسارت با توجه به قانون خودروی متعارف محاسبه می شود. ولی اگر درخواست افت قیمت داشته باشد باید میزان افت قیمت را خودتان پرداخت کنید.

 • سلام وقتتون بخیر
  بعد از محاسبه افت قیمت خودرو آیا در صورتی که ماشین غیرمتعارف باشد خسارت وارده همانند میزان خسارت متناظر وارده به گرانترین خودروی متعارف محاسبه میشود یا که تمامی مبلغ افت قیمت خودرو باید پرداخت بشود ؟

  • نوید بزرگوار ، افت قیمت بر اساس نظر کارشناس می باشد و شرکت بیمه هیچ گونه خسارتی بابت افت قیمت پرداخت نمی کند. میزان خسارت هم بر اساس نظر کارشناس و نوع خسارت اتفاق افتاده باید از سمت کارشناس تایید شود.

 • با سلام درصورت خسارت صد در صدی به ماشین زیان دیده مقصر هم باید خسارت ماشین بده ؟ هم افت قیمت؟ از شورای حل اختلاف هم نامه کارشناسی خسارت دارم هم نامه کارشناسی افت قیمت یعنی میتونم هر دو خسارت را بگیرم؟

  • بله باقر بزرگوار ، افت قیمت و خسارت رو می تونید از فرد مقصر طلب کنبد. که افت قیمت از طریق شورای حل اختلاف و خسارت فیزیکی از طریق بیمه قابل جبران می باشد.

   • با سلام مجدد اگر خسارت از سقف خسارت مالی بیمه نامه مقصر بیشتر باشد چطور؟اگر از بیمه خسارت را بگیرم از خسارتی که دادگاه تعیین میکنه کم میشه ؟باتشکر

 • سوال من این هست که جهت اخذ مبلغ افت خودرو ، آیا میتوان پس از دریافت خسارت از بیمه شخص ثالث و از طریق هیت حل اختلاف شکایت کرد یا از ابتدا باید به این مرجع شکایت کرد و نباید خسارت از بیمه دریافت نمود؟

  • جناب فرزاد پیرو صحبت تلفنی که داشتیم، پرداخت خسارت و افت قیمت دو معقوله جداهستند. افت قیمت توسط شرکت بیمه جبران نمی شود.

 • سلام من چند وقت پیش با پیکان وانت که رانندش یک خانوم ۱۸ ساله که فاقد گواهی نامه و بیمه شخص ثالث هست تصادف کردم که راننده پیکان وانت توسط افسر مقصر شناخته شد و کروکی کشدیم ماشین ۵ میلیون خرج اورده و افت قیمت کرده ماشین من پرشیا مدل ۹۴ هست راننده مقصر میگه پول ندارم پرداخت کنم و بیمه بدنه هم خودم دارم ماشین وانت هم توقیف پارکینگ هست .الان باید برم حل اختلاف شکایت کنم یعنی.اگه میشه راهنمایم کنیم

  • جناب امیر محمد بزرگوار ، باید پیگیری خسارت شما از طریق شکایت شورای حل اختلاف انجام بگیرد.

 • سلام ، بنده با خودروی نیسان وانت به خودروی ۲۰۶ زدم حالا افت قیمت میخواهد و واقعا توان مالی ندارم برای پرداخت ، بیمه ایا افت قیمت ۲۰۶ رو مینونه بده یا نه ؟؟؟؟

  • جناب علمی بزرگوار، بیمه جبران افت قیمت را پرداخت نمی کند. باید از طریق شورای حل اختلاف بدنبال جبران خسارتتان باشید.

 • سلام
  من با یه ماشین غیر متعارف تصادف کردم سپرش باید تعویض بشه کارشناس براساس خودرو متعارف فقط دو میلیون براش نوشته آیا مابقی رو میتونه از من بگیره؟

  • جناب محسن ممکن هست زیان دیده طلب افت قیمت نماید. و خسارت افت قیمت را شرکت بیمه پوشش پرداخت نمی کند.

 • سلام من یه پراید مدل ۹۳ دارم که چپ کرده روی بغل واز جلو به نیوجرسی خورده…من ماشینو۳۹میلییون بیمه بدنه کردم…اگه کارشناس مثلا ۱۰میلیون خسارت به من تعیین کنه بعد۱۵میلیون هزینه داشته باشه باید چکارکنم…

  • اقای قاسم، میزان تعیین خسارت کامل بستگی به گزارش کارشناس خسارت شرکت بیمه دارد و چون ما در جریان جزئیات حادثه شکل گرفته نداریم بهتر است پیگیری لازمه را از شرکت بیمه تان انجام دهید.

   • با سلام

    بنده یه سوال دیگه هم داشتم در قالب یک مثال ذکر می کنم.
    فرض کنید تعهد مالی بیمه شخص ثالث ۹ میلیون باشه،
    برآورد خسارت توسط کارشناس بیمه ۵ میلیون باشه و شخص شاکی ۵ میلیون رو دریافت کنه(یا از گرفتنش خودداری کنه).

    و بر آورد خسارت توسط کارشناس دادگستری ۱۲ ملیون باشه.

    الان سوالی که پیش میاد اینه، ما هفت میلیون تفاوت نرخ کارشناسی(بیمه و دادگستری) داریم، این هفت میلیون رو باید شخص متشاکی از جیب خودش بده؟یا اینکه چون سقف تعهد مالی بیمه ۹ میلیونه، بیمه باید ۹ میلیون بده و متشاکی ۳ میلیون باقی مانده رو از جیب خودش بده؟

 • با سلام
  درصورت تصادف شدید که جبرانش بی فایده است وبیمه بدنه دارید آیا بیمه پول خودرو را پرداخت می‌کند ودرصد خود را کم کند؟
  البته خودرو ومدارک را شرکت بیمه از مالک دریافت کند.

  سپاسگذارم

  • جناب اسماعیلی اگه تصادف شدید کرده باشید که خودرو از دست رفته تشخیص داده بشه می تونید از بیمه بدنه خود برای جبران خسارت استفاده کنید.

 • با سلام،خودروی بنده مزدا۳جدید هست و یک وانت به گلگیر عقب و در عقب سمت راننده زده و نیازه به نقاشی و صافکاری دارد و خودرو بعد از رنگ شدگی دچار افت قیمت بالای۳۰میلیون میشود،آیا افت قیمت ماشین رو بیمه طرف مقصز پرداخت خواهد کرد؟

  • جناب امید عزیز پرداخت افت قیمت از طریق شکایت در شورای حل اختلاف قابل پرداخت می باشد .

 • سلام
  من با یک پژو پارس مدل ۹۵ تصادف کردم از پشت زدم ۶ میلیون از بیمه خسارت گرفت الان از من خسارت افت قیمت میخواد در ضمن پژو قبلا تصادف کرده از جلو کاپوت جلو هم عوض شده ولی از پشت که من زدم بدون رنگ بود میشه بگین ایا میتونه درخواست خسارت افت قیمت بکنه

  • جناب حسین زاده افت قیمت خارج از تعهدات بیمه می باشد ولی از طریق شورای حل اختلاف می تونه درخواست افت قیمت داشته باشه.

 • سلام من تصادف داشتم از پشت زدم به تیوفایو فقط چراغ سمت راننده سپر وگلگیر ضربه خوردن که ان هم بیمه خسارت داد وسپر نو وچراغ نو نصب کرد وگلگیرهم بدون رنگ درست شد حالا ماشین هم طرف که باهاش تصادف کردم فروخته حالا مدارک من نمیده میگه باید ۱۷ میلیون بهم افت قیمت بدی حالا من چیکارباید بکنم؟

  • جناب محمد بزرگوار ، افت قیمت از طریق بیمه پرداخت نمی شود و مراحل پرداخت افت قیمت خودرو باید از طریق شورای حل اختلاف پیگیری شود.

 • سلام
  مگه غیر از اینه که افت قیمت همانند خسارت مالی هست؟و در بیمه شخص ثالث مگر تعهدات بیمه به صورت خسارات مالی ذکر نشده؟پس چرا افت قیمت بیمه نباید پرداخت کنه؟البته من توسط وکیل اشنا به امور بیمه و منتصب به بیمه مرکزی متوجه شدم ظاهرا حدود دو سال هست که افت قیمت هم شامل تعهدات بیمه به حساب میاد

  • بر اساس قانون بیمه مرکزی ، افت قیمت در تعهدات بیمه نامه ثالث نبوده و برای دریافت افت قیمت باید از طریق شورای حل اختلاف اقدام به پیگیری خسارتتون نمایید.

 • سلام
  ی سوال اینکه چطوور شرکت بیمه صلاحیت اینو باید داشته باشه که در مورد خسارتی که خودش ذینفعه اظهار نظر کنه؟من تصادف میکنم با زیاندیده میریم دفتر بیمه من کارشناسی که استخدام همون بیمس میاد و اظهار نظر میکنه خب مشخصه اون کارشناس طرف بیمرو میگیره نه مقصر و زیاندیده

  • رضای عزیز قانون همه شرکت های بیمه در همه رشته های بیمه ای برای بخش خسارت نظر کارشناسان خسارت آن شرکت بیمه می باشد و نمی توان این موضوع را تغییر داد .

 • سلام_آیابه اتومبیل که سال ساخت ۱۳۹۴ وبدون تصادف قبلی ورنگ شدگی باشد افت قیمت درتصادف که مقصر اتومبیل دیگری است تعلق میگیرد.

  • جناب نجاتی عزیز از انجاییکه افت قیمت تحت پوشش بیمه نبوده، افت قیمت به تشخیص کارشناس انجام می پذیرد.

 • سلام بنده با یک ماشین هیوندا اکسنت تصادف کردم و مقصر من بودم کارشناس بیمه میزان خسارت رو ۳۳ میلیون برآورد کرده ولی بیمه با وجود اینکه سقف خسارت مالی من ۲۲ میلیون است کلا داره ۱۳ میلیون بهش میده و طرف مقابل میگه باید خودت پرداخت کنی الان من باید چکار کنم چرا بیمه ۲۲ میلیون سقف خسارت بیمه من رو بهش نمیده که من از جیب ندم

  • جناب مهدی عزیز ، پرداخت خسارت برای خودروهایی که نامتعارف هستند، بر اساس قانون خودروهای نامتعارف انجام می شود و تناسب در پرداخت خسارت گرفته می شود. ولی ممکن است فرد زیان دیده پیگیری افت قیمت خودروی اسیب دیده خود را از شما نماید که افت قیمت تحت پوشش بیمه نمی باشد.

 • سلام وقت بخیر من با یه ماشین ولکس ۹۴تصادف کردم قیمتش ۲۶۰میلیون تومان ۳۰میلیون افت و۲۵میلیون خرج مالی واسش زدن سوال من اینه آیا اصلا افت تعلق میگیره یا من میتوانم شکایت نامتعارف بکونم

  • جناب صادق عزیز، پیگیری افت قیمت باید از طریق شورای حل اختلاف انجام شود و بیمه تعهدی در این مورد ندارد.

 • سلام
  خودروی آزرا دارم و یک زانتیا با بنده تصادف کرده و مقصر زانتیا می‌باشد.
  حال بیمه کارآفرین می‌گوید هزینه خسارت براساس پژو ۲۰۶ محاسبه می‌شود و ۲ میلیون تعیین کرده است و بنده صرفا جهت صافکاری و نقاشی قیمت گرفته ام و مبلغ ۶ میلیون می‌باشد. بیمه کارآفرین می‌گوید چون خودروی نامتعارف است خسارت براساس خودروی ۲۰۶ به من پرداخت می‌شود.آیا این صحت دارد؟ زانتیا بیمه ثالث تا سقف مالی ۷۰ تومان هم دارد.

  • جناب محمد بزرگوار بر اساس قانون جدید بیمه ثالث، پرداخت خسارت بر اساس قانون خودروی متعارف انجام می شود. اگر ارزش خودروی شما از نصف دیه ماه حرام آن سال بیشتر باشد خودروی شما نامتعارف می باشد و پرداخت خسارت به صورت نسبی محاسبه و پرداخت می شود.

  • با شعبه شرکت بیمه تون تماس بگیرید و درخواستتون رو به واحد مربوطه اعلام کنید.

 • باسلام وقت بخیر ، ماشین پرایدی با ماشین سانتافه ۲۰۱۵ من تصادف کرده براساس نظر پلیس مقصر بوده ، رفتیم بیمه آسیا ( بیمه شخص ثالث ماشین مقصر) متاسفانه کارشناس بیمه فقط یک میلیون تومان خسارت تاییدکرد،درصورتی که سقف بیمه فرد مقصر تا یازده میلیون تومان بوده ، دادخواست تامین دلیل دادم ،کارشناس رسمی مبلغ دو میلیون تومان افت قیمت و مبلغ یک میلیون تومان خسارت اعلام کرده ،در صورتی که هزینه صافکاری بیش از هفت میلیون تومان می باشد ،لطفا راهنمایی فرمایید. باتشکر محمد

  • جناب یوسفی عزیز، با توجه به این که خودروی شما یک خودروی نامتعارف می باشد، برآورد و پرداخت خسارت شما بر اساس فرمول خودروی متعارف انجام می گیرد. بخاطر این موضوع میزان خسارت ثبت شده کمتر از میزان مورد نظر شما بوده است. افت قیمت هم تحت پوشش بیمه نبوده و از طریق شورای حل اختلاف قابل پیگیری می باشد.

 • با سلام
  در مورد میزان افت قیمت هم بحث خودروی نامتعارف مطرح می‌شود؟
  من با یک خودروی گران تصادف کردم و احتمالا میزان افت قیمت آن ۳۰۰ میلیون تومان بشود. آیا من باید کل این مبلغ رو بپردازم؟ آیا قسطیش میکنن؟

  • جناب طباطبایی عزیز ، افت قیمت یک موضوع جداگانه از بیمه می باشد و از این رو خودروی نامتعارف در این مبحث تاثیر گذار نیست. افت قیمت را باید از طریق شورای شهر پیگیری نمایید. افت قیمت را باید فرد مقصر حادثه خودش پرداخت نماید.

 • سلام خودرو میتسوبیشی گالانت سوسماری کلاسیک دارم چند روز پیش یه نفر از فرعی اومد و باعث تصادفی شد که خودش مقصر هست حدود سی میلیون ماشین من خسارت دیده و بیمه میگه ما بر مبنای پارس محاسبه میکنیم و خسارت شما ۸/۵ میلیون میشه آیامن باید چکار کنم از چه کسی شکایت کنم؟؟؟

  • جناب میثم بزرگوار پرداخت خسارت در بیمه نامه های ثالث بر اساس قانون جدید بیمه ثالث و بر اساس قانون خودوری نامتعارف محاسبه و پرداخت می شود. البته افت قیمت مشمول بیمه نمی شود.

   • پس چرا زمان بیمه کردن مبلغی بابت جریمه فرسوده بودن خودرو دریافت میکنند ولی جایی صحبتی در مورد نحوه پرداخت خسارت نمیکنند؟این غش در معامله نیست؟

 • سلام
  بنده افت قیمتی که به شخص زیاندیده پرداخت کردم بعد از شکایت از شرکت بیمه در شورای خل اختلاف و استناد به بند ب ماده اول قانون بیمه اجباری هزینه پرداخت شده از بیمه دریافت کردم افت قیمت جز تعهدات بیمس ولی از زیرش در میرن باید با حکم دادگاه و مجاب کردن دادگاه خسارت از بیمه دریافت کنین با توجه به استنادی که عرض کردم

 • پس چرا زمان بیمه کردن مبلغی بابت جریمه فرسوده بودن خودرو دریافت میکنند ولی جایی صحبتی در مورد نحوه پرداخت خسارت نمیکنند؟این غش در معامله نیست؟

 • سلام بنده به ماشینی آرام خورده ام و گوشه ای از رنگ سپرش که پلاستیکی هست پریده آیا از من افت ماشین میتونه بگیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • جناب هادی عزیز افت قیمت شامل بیمه نمیشه و باید از کارشناس خسارت این مورد رو پیگیری نمایید.

   • جناب مهران عزیز افت قیمت تحت پوشش بیمه بدنه نبوده و برای دریافت افت قیمت باید از شورای حل اختلاف برای دریافت خسارت اقدام کنید.

 • سلام امروز من تصادف کردم مقصر یک راننده ۲۰۶بود و ماشین بنده جک اس ۳که ماشین غیر متعارف در بیمه عنوان شده تصادف از پشت بود که پوسته گلگیر و چراغ مه شکن و داخل پوسته آسیب دیده بود که نمایندگی که مراجعه کردم براورد خسارت حدود ۶میلیون بود وبیمه ایران فقط ۱۲۰۰به بنده پرداخت نمود به نطرتون این قانون جدید فقط کلاهبرداری شرکت های بیمه ای نیست ؟،که قانون هم از شون حمایت میکنه مگه سقف تعهدات مالی تا ۱۱میلیون نیست خوب این چه قانون مسخره ایه که زیان دیده باید بقیه رو خودش متحمل بشه جایی که هیچ تقصیری،هم نداشته .

  • جناب منتظر عزیر با توجه به تغییر قانون بیمه ثالث، پرداخت خسارت بر اساس قانون خودروی متعارف محاسبه و پرداخت می شود.

 • با سلام، من دارنده یک خودرو النترا ۲۰۱۴ می باشم که با یک دستگاه یدکش ولوو در شهر رشت تصادف کردم، سوال من این است که آیا برای دریافت افت قیمت خودرو حتما باید به شورای حل اختلاف محل سکونت راننده مقصر (لوشان-گیلان) شکایت کنم و یا که در شهر محل سکونت خودم(تهران) نیز امکان پذیر است ؟ با تشکر

 • سلام
  من دیروز با یک ۲۰۶تصادف کردم (بنده مقصر بودم)امروز با هم رفتیم بیمه و ۳ میلیون خسارت از بیمه به ایشون تعلق گرفت
  حالا اون کسی که من باهاشون تصادف کردم طلب افت قیمت ماشین کرده و میگه به من پول نقد بده و اگر نه میرم شکایت میکنم تو این شرایط باید چکار کنیم بریم شورای حل اختلافات و بعد از بازدید و قیمت گذاری کارشناس بنده هزینه افت ماشین رو بدم؟

  • برای پرداخت افت قیمت باید فرد شاکی از طریق شورای حل اختلاف شکایت خود را مطرح کرده و پیگیری های لازم در این باره رو از این طریق انجام دهید.

  • با سلام و خسته نباشید.بنده دیروز با یک پژو۴۰۵تصادف کردم که ماشین من پرایدمدل آخرای۹۷هست.البته مقصرپژویی هست.الان هم ماشین بنده واژگون وداغون شده و هم خودم دچار آسیب از ناحیه گردن و زانو شدم . لطفا راهنمایی بفرمایید که به ماشین بنده افت قیمت میخوره و اگر میخوره باید پس از دریافت خسارت از بیمه چطوری به مراجع قضایی مراجعه کنم ؟ خودم چگونه میتونم طول درمان و استراحت بگیرم . ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید . با تشکر

 • سلام وقتتون بخیر همسرم تصادف کرده و به ساینا زده و ساینا به یک برلیانس و هرچند شفاها افسر اعلام کرده که ساینا هم فاصله را رعایت نکرده ولی درنهایت همسرم مقصر شناخته شده اکنون که صاحب برلیانس برای افت قیمت خودرو به شورای حل اختلاف رفته آیا راهی برای اعتراض به این امر می باشد؟ و آیا نباید از ساینا درصدی از خسارتشون را بگیرن لطفا راهنمایی بفرمایید

  • خانم فاطیمای عزیز با توجه به این که تصادف شما با چند خودرو بوده و نظر کارشناس و پلیس بسیار مهم می باشد. با توجه به این که ما دسترسی به پرونده شما نداریم نمی تونیم نظری در مورد خسارت داشته باشیم.

 • باسلام بنده خودرو پژو ۸۸ بیرنگ داشتم ک یک دستگاه پراید از عقب بهم زد و بیمه فقط خسارت را گردن گرفت و افت قیمت را نمیدانم ک ب مدل خودرو من طعلق میگرد یانه لطفا راهنمایی کنید ک افت قیمت ب بنده تعلق میگیرد یانه چون تعدادی گفتند ک ب ۵ سال بیشتر از سال ساخت تعلق نمیگیرد باتشکر

  • جناب امیر عزیز افت قیمت تحت پوشش بیمه نبوده و باید از طریق شورای حل اختلاف اقدام به پیگیری نمایند. میزان افت قیمت هم بر اساس نظر کارشناس می باشد.

 • سلام بنده راننده یک شرکت تولید همبرگر هستم که چندروز پیش تصادف کردم و مقصرم بیمه خسارت ماشینی که تصادف کردم رو قبول کرده
  الان میگوید افت قیمت رو باید پرداخت کنم.
  شرکت بخاطر تصادف فعلا اخراج شدم.ایا من باید افت قیمت رو بدهم؟

  • جناب بینایی، افت قیمت رو شرکت بیمه پرداخت نمی کنه، افت قیمت رو باید از شورای حل اختلاف پیگیری بشه . باید زیان دیده شکایت کنه تا بتونه این موضوع رو از شما طلب بکنه.

 • با سلام

  من با خودروی i20 مدل ۲۰۱۴ تصادف داشتم ، منجر به تعویض گلگیر و سپر شده ، الان مالک میخواد بابت افت قیمت از من شکایت کنه حدود افت قیمت این ماشین چقدر میشه ؟
  ممنون

  • علی عزیز افت قیمت خودرو ، تحت پوشش بیمه بدنه نمی باشد و از طریق شورای حل اختلاف می تونید این مورد رو پیگیری کنید.

  • سلام
   تمام هزینه های خسارت مالی بیمه تا سقف خسارتی که تعهد کرده موظف به پرداخت هست اما زیر بار نمیرن و فقط هزینه تعمیرات میدهند بنده شخصا در پرونده ای که محکوم به پرداخت افت قیمت شدم بعد از پرداخت هزینه از بیمه شکایت کردم و افت قیمتی که تز جیب داده بودم از بیمه+هزینه های شکایتم دریافت کردم ۲۱ تیر ۴۰۰ شماره حساب به دادگستری دادم جهت واریز مبلغ

  • تمام هزینه های مالی وارد شده به شخص ثالث مستقیم و غیر مستقیم قابل مطالبه از شرکت بیمه هست چون در تعریف خسارت مالی هیچ محدودیتی ذکر نشده
   خسارت تعمیر
   خسارت افت قیمت
   خسارت خواب خودرو تا زمان اتمام تعمیرات در صورتی که خودرو منبع درامد باشه مثله تاکسی و اژانس
   و…