سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث چیست؟

سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث
۴.۳
(۱۰)

بر اساس قانون بیمه، شخص ثالث بیمه نامه‌ای است که دو پوشش جانی و پوشش مالی را ارائه می‌کند. میزان پوشش های بیمه نامه ثالث بر اساس دیه هر سال تعیین می‌شود. ابتدای هر سال قوه قضائیه میزان دیه ماه عادی و ماه حرام را مشخص می‌کند. برای سال ۱۳۹۸ میزان دیه  اعلامی برای ماه حرام ۳۶۰ میلیون تومان و برای ماه های عادی ۲۷۰ میلیون تومان می‌باشد.

تعهدات مالی بیمه شخص ثالث شامل خسارت های مالی می‌باشد که از طرف خودروی شما به اموال اشخاص ثالث وارد شود را جبران می‌کند که در این مطلب بیشتر در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.


 

تعهدات مالی بیمه شخص ثالث چیست؟

با توجه به ماده یک بیمه شخص ثالث، خسارت مالی شامل کلیه زیان‌های مالی است که به سبب حوادثی که تحت پوشش بیمه باشند و به اموال اشخاص ثالث وارد شود را تحت پوشش قرار می‌دهد. میزان تعهدات مالی بر اساس ۲.۵ درصد دیه ماه حرام در هر سال محاسبه می‌شود. البته این مبلغ حداقل تعهد مالی است که هر خودرو در بیمه ثالث می‌تواند داشته باشد.


شخص ثالث کیست؟

بیمه شخص ثالث چیست؟ تعاریفی که باید بدانید


بر این اساس حداقل میزان تعهدات مالی بیمه شخص ثالث برای سال ۹۸ در همه شرکت‌های بیمه مبلغ ۹ میلیون تومان می‌باشد. میزان مبلغ پایه پوشش مالی بیمه ثالث به ترتیب زیر محاسبه می‌شود: (۳۶۰ میلیون تومان میزان دیه ماه حرام است)

۹ میلیون تومان تومان = ۳۶۰ میلیون تومان × ۲.۵٪

هر فردی می‌تواند به انتخاب خود میزان تعهدات مالی مختلفی را برای بیمه ثالث خود خریداری نماید. میزان تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در قسمت پوشش های مالی بیمه ثالث درج شده و قابل مشاهده است.


 

چرا باید افزایش سقف تعهدات مالی ثالث را انجام دهیم؟

با توجه به افزایش وحشتناک تعداد خودرو و بالتبع بالا رفتن حوادث رانندگی که خسارات مالی و جانی ناراحت کننده‌ای را به همراه دارند، داشتن پوشش‌های کامل الزام هر بیمه شخص ثالث می‌باشد. از این رو معمولا بیشتر بیمه گذاران در زمان تمدید بیمه ثالث خود می‌توانند پوشش‌های مالی بالاتر را با پرداخت حق بیمه‌های اندک در بیمه نامه های خود داشته باشند.

بیشتر بدانید: بیمه شخص ثالث پراید

بالا رفتن ارزش خودرو از دیگر دلایل افزایش تعهدات مالی از سوی بیمه گذاران است چراکه با افزایش قیمت ماشین و لوازم خودرو در هر تصادف، خسارت‌های سرسام آوری ممکن است برای فرد اتفاق بیافتد و بخاطر این موضوع صاحبان خودرو ترجیح می‌دهند خسارت مالی بالایی را در بیمه ثالث شان داشته باشند. از همین رو با توجه به افزایش قیمت خودروها پیشنهاد میکنیم بیمه بدنه را برای خودروهای خود تهیه کنید چرا که دیگر بسیاری از خودروها لوکس به حساب می آیند.


 

میزان افزایش سقف تعهد مالی در شرکت‌های مختلف

میزان افزایش سقف تعهد مالی در شرکت‌های مختلف

میزان تعهدات مالی بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه در سال ۱۳۹۸ از ۹ میلیون تومان تا سقف ۱۸۰ میلیون تومان می‌تواند تعیین شود. ۹ میلیون تومان در سال ۹۸ به عنوان مبلغ پایه پوشش بیمه ثالث در همه شرکت های بیمه می‌باشد و ارائه پوشش‌های بالاتر از این مبلغ در شرکت‌های مختلف با شرایط مختلف ارائه می‌شود.

 • بیمه ثالث پاسارگاد: سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در بیمه پاسارگاد می‌تواند مبالغ  ۹ میلیون، ۱۲میلیون، ۱۵ میلیون، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد. سقف پوشش مالی بیمه ثالث در بیمه پاسارگاد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد.
 • شرکت بیمه کارآفرین: سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در بیمه کارآفرین می‌تواند مبالغ  ۹ میلیون، ۱۰میلیون، ۱۵ میلیون، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰، ۴۵، ۵۰، ۵۵، ۶۰، ۶۵، ۷۰، ۷۵، ۸۰، ۸۵، ۹۰، ۹۵، ۱۰۰میلیون تومان می‌باشد. در بیمه ثالث کارآفرین برای سقف تعهدات مالی بالای ۱۰۰ میلیون تومان نیاز به کسب مجوز دارد.
 • بیمه ثالث ایران: سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در بیمه ایران ۹میلیون تومان، ۱۸ میلیون تومان، ۲۸  میلیون، ۳۶، ۴۵، ۸۰، ۱۱۰، ۱۵۰تا سقف  ۱۸۰ میلیون تومان می‌باشد.

در جدول زیر پوشش‌های مالی بیمه ثالث شرکت‌های مختلف تا سقف ۳۰ میلیون تومان قابل مشاهده است.

 

سقف تعهدات مالیشرکت‌های ارائه دهنده
۱۰ میلیونآسیا، البرز، تعاون، رازی، سامان، ملت، سینا، پارسیان، کارآفرین
۱۱ میلیونملت ، آسیا
۱۲ میلیونملت، آسیا، رازی، پاسارگاد، پارسیان
۱۳ میلیونملت، آسیا، پارسیان
۱۴ میلیونملت، آسیا
۱۵ میلیونآسیا، دانا، رازی، البرز، تعاون، ملت، پاسارگاد، رازی، سامان، کارآفرین
۱۶ میلیونملت، آسیا
۱۷ میلیونملت، آسیا
۱۸ میلیونملت، آسیا، ایران
۱۹ میلیونملت، آسیا
۲۰ میلیونآسیا، دانا، رازی، البرز،تعاون، ملت، پاسارگاد، رازی، سامان، کارآفرین
۲۱ میلیونملت، آسیا
۲۲ میلیونملت، آسیا
۲۳ میلیونملت، آسیا
۲۴ میلیونملت، آسیا
۲۵ میلیونآسیا، رازی، البرز، تعاون، ملت، پاسارگاد، رازی، سامان، کارآفرین
۲۶ میلیونملت، آسیا
۲۷ میلیونملت، آسیا
۲۸ میلیونملت، آسیا، ایران
۲۹ میلیونملت، آسیا
۳۰ میلیونآسیا، دانا، رازی، البرز، تعاون، ملت، پاسارگاد، رازی، سامان، کارآفرین

 

چطور تعهدات مالی بالا را انجام دهیم؟

چطور تعهدات مالی بالا را انجام دهیم؟

در زمان خرید و یا تمدید بیمه نامه ثالث می‌توانید بیمه ثالث‌تان را با هر تعهد مالی خریداری نمایید. شرکت‌های بیمه با توجه به پوشش‌هایی مالی که می‌توانند ارائه کنند بیمه ثالث شما را تمدید می‌کنند.

حتما بخوانید: راهنمای خرید بهترین بیمه شخص ثالث

در بیمه شخص ثالث، پوشش مالی ۹ میلیون تومان به صورت مبلغ پایه اعلام قیمت می‌شود ولی اگر بیمه گذار درخواست پوشش مالی بالاتر را داشته باشد باید در زمان خرید و یا تهیه بیمه ثالث درخواست خود مبنی بر داشتن پوشش بالاتر مالی را به شرکت بیمه  مورد نظر خود اعلام نماید.

اگر خسارت مالی پیش آمده از سقف تعهدات بیمه نامه ثالث بیشتر باشد چه باید بکنیم؟

ممکن است که خودروی شما با یک ماشین گران قیمت و لوکس تصادف کرده و خسارت چند صد میلیون تومانی برای شما اتفاق افتاده باشد، در این زمان چه باید بکنیم؟! تصادف با ماشین‌هایی که ارزش آن‌ها بیشتر از نصف دیه مرد مسلمان باشد قانون خودروی نامتعارف برقرار می‌باشد.

با توجه به قانون خودروی نا متعارف، در تصادف با خودروهایی که ارزش روز آن‌ها در زمان حادثه بیشتر از نصف دیه ماه حرام باشد میزان خسارت بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌باشد:

فرمول محاسبه خسارت خودروی متعارف

اطلاعات بیشتر را در مطلب در تصادف با خودروهای گران چه باید کرد بخوانید.

 

آیا سوالی در رابطه با سقف تعهدات مالی بیمه ثالث دارید؟

اگر هنوز سوالی برای شما باقی مانده است در انتهای همین مطلب سوال خود را در بخش کامنت مطرح کنید تا کارشناسان بیمه ثالث بیمه تایم به سوال شما پاسخ دهند.

همچنین اگر نیاز به مشاوره بیشتر دارید از طریق فرم زیر اطلاعات خود را ثبت کنید تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۳ / ۵. تعداد رای ۱۰

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲۷ نظر

 • سلام . من میخوام بیمه بگیرم کدام شرکت بهتر است اگر سقف مالی از ۹میلیون به ۱۷ میلیون بخوام انتقال بدم برای پژو ۱۳۹۷یکسال تخفیف که برای تعهد مالی نه میلیون یک میلیون وهشثصد برآورد کردن اگر تعهد مالی هیجده میلیون بگیرم جمعا چقدرمیسود هزینه کل بیمه .ضمننآ بیمه ایران خوب است یا بیمه های شخصی

  • جناب شیری شما می تونید، در زمان تمدید پوشش مالی بالاتر رو انتخاب و بیمه نامه تان را با مبلغ بالاتر تمدید کنید. مابه التفاوت بیمه نامه تون رو میتونید در زمان ارائه مدارک و بیمه نامه سال قبل از هر شرکت بیمه ای که مد نظرتان است را دریافت نمایید.

  • اگر من مقصر تصادف باشم و به دلیل اعتراض به کورکی ،تشکیل پرونده در بیمه من انجام نشده باشد و چند روز هم زمان باشد تا جوابیه اعتراض کورکی،
   امکان افزایش سقف تعهدات مالی بیمه من وجود دارد?؟؟؟

   • جناب مولانا فر متاسفانه بعد از خسارت امکان صدور الحاقیه افزایش سقف پوشش مالی وجود ندارد.

 • با سلام
  بنده میخواستم جویا بشم نرخ حق بیمه تعهدات مالی چطور محاسبه میشه؟
  مثلا با ۱۵ میلیون ۱.۰۱۷.۳۶۶ ریال نرخ مازاد تعهدات مالی اضافه میشود نسبت به ۹ میلیون پایه چطور محاسبه میشود.
  ممنون باتشکر از تیم محبوب بیمه بیمه تایم
  منتظر پاسخگوئی شما هستیم

  • سلام وحید عزیز ، میزان محاسبه نرخ تعهدات مالی بیمه نامه ثالث به صورت سیستمی محاسبه می شود و در شرکت های مختلف میزان نرخ ها متفاوت می باشد.

 • با سلام
  در مورد قانون جدید که تصویب شده که به راننده های متخلف هم دیه میدن که از ۹۰ تا ۹۵ تصادف کردن چطوری بگیریم من سال ۹۵ تصادف کردم با خودرو پراید که اون زمان اندازه نصف قیمت ماشین یعنی ۵ میلیون فقط خرج ماشینم شد در جریان تصادف فک و صورت و بینی هم ضربه دید الان به من دیه میدن چطوری؟ چیکار باید کرد

  • سلام اقای جواد ، میتونید با شرکت بیمه ثالثی که در زمان تصادف داشتید تماس بگیرید و پیگیری خسارتتون رو انجام دهید

 • سلام خسته نباشید
  من طى یک تصادف از ٩ میلیون سقف تعهد مالى بیمم استفاده کردم
  آیا دیگه نمیتونم تا پایان مهلت بیمه ازش استفاده کنم؟
  یا اگه بخوام استفاده کنم چقد طول میکشه که از زمان این تصادف بگذره؟
  یعنى چه مدت باید از وقت این تصادف بگذره تا دوباره بتونم از بیمه استفاده کنم
  ممنون میشم جواب بدین

  • رضای عزیز در طول مدت داشتن بیمه ثالث هر فرد بیمه گذار می تواند ۴ تا خسارت مالی را دریافت نماید.

   • با عرض خسته نباشید خدمت تیم شما
    تخفیف بیمه در هر تصادف چقدش از بین میره
    اگر تخفیف از بین برود موقع تمدید بیمه باید جریمه بپردازیم بابت تصادفى که داشتیم؟ چون خیلیا گفتن به عنوان راننده زیان ده براى بیمه حساب میشی و علاوه بر مبلغ بیمه باید یک جریمه جداگانه بپردازم اگه لطف کنین توضیح بدین

 • سلام

  پوشش مالی سال قبل ماشین من ۵۰ میلیون بوده
  امروز کارشناس بیمه می گفت میتونید تا ۱۸۰ میلیون افزایش بدید
  آیا ایم افزایش لازم است یا نه؟
  باتوجه به اینکه اختلاف حق بیمه بیشتر از ۶۰۰ هزارتومان است

  • جناب پارسا، هر فردی می تواند در طول داشتن بیمه ثالث میزان پوشش مالی بیمه نامه اش را افزایش دهد.

 • سلام.
  اگه خسارت واره به شخص ثاث بیشتر از مبلغ بیمه باشد برای خودروهای معمولی چطور حساب میشه.باتشکر

  • میلاد عزیز، پوشش جانی بیمه نامه های ثالث بر اساس دیه ماه حرام و ماه عادی می باشد و تقریبا همه بیمه های ثالث پوشش های کامل را دارند مگر مواردی که استثنائاتی وجود دارد. میزان خسارت شما و میزان پوشش بیمه نامه تان به چه صورت بوده که نتونسته اید خسارت دریافت کنید.

 • سلام وقت بخیر
  من آبان ۹۸ با یک پراید مدل ۸۲ تصادف کردم که کارشناس بیمه ایران ۸.۵ میلیون تعیین خسارت کرده و طرف مقابل ادعا میکند که ۱۴ میلیون هزینه کرده و بقیه را از من میخاهد. همچنین پراید ایشون شخصی هست و ادعای خسارت برای بیکار شدنش را دارد . حالا من چکار باید بکنم.

  • جناب اروین، تعیین خسارت بر اساس نظر کارشناس خسارت می باشد و متاسفانه نمی توانیم نظری برای خسارت شما داشته باشیم

 • پژو مدل ۸۲ دارم که پسرم با یک پرادو مدل ۲۰۱۳تصادف کرده و کارشناسان ۸/۵ ملیون خسارت تعیین کردن میخاستم سوال کنم که بیمه ثااث چقد خسارت میدهد بیمه بدنه هم ندارم ومبلغ ۴/۵ ملیون هم افت قیمت تعیین شده . ممنون

  • جناب عباسی تا سقف مشخص شده در بیمه ثالثتان می توانیداز پوشش مالی بیمه نامه تان برای جبران خسارت استفاده کنید ولی افت قیمت تحت پوشش هیچ شرکتی نمی باشد.

 • سلام من راننده بودم وخودروم واژگون شدآیابیمه شخص ثالث ایران تعهدمالیش بهم تعلق میگیره؟؟
  میتونم ازبیمم برای خسارت مالیم استفاده کنم؟؟ممنون میشم جواب بدین.

  • جناب عامر بزرگوار ، بیمه ثالث فقط خسارت مالی زیان دیده را پرداخت می کند اگر مقصر هستید باید حتما بیمه بدنه داشته باشید تا بتوانید خسارت خودروی خودتان را جبران کنید.

 • الان فرق تعهد مالی ۹ میلیون با مثلا ۲۰ میلیون چی شد
  یعنی میتونی از بیمه ثالثت موقع تصادف استفاده نکنی میشه یه مثال بدین و بیشتر توضیح بدین

  • جناب بهنام بزرگوار، اگر مطالعه ای کلی روی مطلب فوق داشته باشید، پوشش مالی بیمه ثالث به این معنا می باشد که اگر تصادف کنید و مقصر حادثه شما باشید و قرار باشد خسارت طرف مقابل را پرداخت کنید بر اساس پوشش مالی که در بیمه ثالث دارید می توانید برای جبران خسارت مالی از بیمه نامه تان استفاده کنید.

 • سلام
  وقت بخیر
  چرا حق بیمه شخص ثالث خودروی پراید با بنز تفاوت دارد؟
  (البته نام خودرو ها به عنوان مثال میباشد)
  در صورتی که شرکت های بیمه تقریبا به یک میزان خسارت پرداخت میکنند

  • جناب یوسفی عزیز ، طبقه بندی خودروها در بیمه ثالث بر اساس سیلندر آن ها می باشد و حق بیمه ثالث هر گروه با گروه دیگر متفاوت می باشد

 • باسلام من با۴۰۵سال۹۸چپ کردم بیمه شخص ثالث داشتم گواهینامه هم دارم دادگاه یک درصد دیه کامل برام نوشته وسال۹۹ بیمه پول ریخت به حسابم دومیلیونوسیصدتومان گفتم چراکم ریختین گفتن به راننده بیشترازاین تعلق نمیگیره میخواستم بدون راسته یانه چون بیشترخرج دادگاهوجاهای دیگه نکرده باشم کمترنبوده راهنمایی میخوام ممنون

  • سامان عزیز بررسی خسارت و اعلام خسارت بر اساس نظر کارشناس خسارت می باشد و ما چون دسترسی به پرونده شما نداریم متاسفانه نمی تونیم کمکی بکنیم.