سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث چیست؟

سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث

بر اساس قانون بیمه، شخص ثالث بیمه نامه‌ای است که دو پوشش جانی و پوشش مالی را ارائه می‌کند. میزان پوشش های بیمه نامه ثالث بر اساس دیه هر سال تعیین می‌شود. ابتدای هر سال قوه قضائیه میزان دیه ماه عادی و ماه حرام را مشخص می‌کند. برای سال ۱۳۹۸ میزان دیه  اعلامی برای ماه حرام ۳۶۰ میلیون تومان و برای ماه های عادی ۲۷۰ میلیون تومان می‌باشد.

تعهدات مالی بیمه شخص ثالث شامل خسارت های مالی می‌باشد که از طرف خودروی شما به اموال اشخاص ثالث وارد شود را جبران می‌کند که در این مطلب بیشتر در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.


 

تعهدات مالی بیمه شخص ثالث چیست؟

با توجه به ماده یک بیمه شخص ثالث، خسارت مالی شامل کلیه زیان‌های مالی است که به سبب حوادثی که تحت پوشش بیمه باشند و به اموال اشخاص ثالث وارد شود را تحت پوشش قرار می‌دهد. میزان تعهدات مالی بر اساس ۲.۵ درصد دیه ماه حرام در هر سال محاسبه می‌شود. البته این مبلغ حداقل تعهد مالی است که هر خودرو در بیمه ثالث می‌تواند داشته باشد.

حتما بخوانید: شخص ثالث کیست؟

بر این اساس حداقل میزان تعهدات مالی بیمه شخص ثالث برای سال ۹۸ در همه شرکت‌های بیمه مبلغ ۹ میلیون تومان می‌باشد. میزان مبلغ پایه پوشش مالی بیمه ثالث به ترتیب زیر محاسبه می‌شود: (۳۶۰ میلیون تومان میزان دیه ماه حرام است)

۹ میلیون تومان تومان = ۳۶۰ میلیون تومان × ۲.۵٪

هر فردی می‌تواند به انتخاب خود میزان تعهدات مالی مختلفی را برای بیمه ثالث خود خریداری نماید. میزان تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در قسمت پوشش های مالی بیمه ثالث درج شده و قابل مشاهده است.


 

چرا باید افزایش سقف تعهدات مالی ثالث را انجام دهیم؟

با توجه به افزایش وحشتناک تعداد خودرو و بالتبع بالا رفتن حوادث رانندگی که خسارات مالی و جانی ناراحت کننده‌ای را به همراه دارند، داشتن پوشش‌های کامل الزام هر بیمه شخص ثالث می‌باشد. از این رو معمولا بیشتر بیمه گذاران در زمان تمدید بیمه ثالث خود می‌توانند پوشش‌های مالی بالاتر را با پرداخت حق بیمه‌های اندک در بیمه نامه های خود داشته باشند.

بیشتر بدانید: بیمه شخص ثالث پراید

بالا رفتن ارزش خودرو از دیگر دلایل افزایش تعهدات مالی از سوی بیمه گذاران است چراکه با افزایش قیمت ماشین و لوازم خودرو در هر تصادف، خسارت‌های سرسام آوری ممکن است برای فرد اتفاق بیافتد و بخاطر این موضوع صاحبان خودرو ترجیح می‌دهند خسارت مالی بالایی را در بیمه ثالث شان داشته باشند. از همین رو با توجه به افزایش قیمت خودروها پیشنهاد میکنیم بیمه بدنه را برای خودروهای خود تهیه کنید چرا که دیگر بسیاری از خودروها لوکس به حساب می آیند.


 

میزان افزایش سقف تعهد مالی در شرکت‌های مختلف

میزان افزایش سقف تعهد مالی در شرکت‌های مختلف

میزان تعهدات مالی بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه در سال ۱۳۹۸ از ۹ میلیون تومان تا سقف ۱۸۰ میلیون تومان می‌تواند تعیین شود. ۹ میلیون تومان در سال ۹۸ به عنوان مبلغ پایه پوشش بیمه ثالث در همه شرکت های بیمه می‌باشد و ارائه پوشش‌های بالاتر از این مبلغ در شرکت‌های مختلف با شرایط مختلف ارائه می‌شود.

  • بیمه ثالث پاسارگاد: سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در بیمه پاسارگاد می‌تواند مبالغ  ۹ میلیون، ۱۲میلیون، ۱۵ میلیون، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد. سقف پوشش مالی بیمه ثالث در بیمه پاسارگاد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد.
  • شرکت بیمه کارآفرین: سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در بیمه کارآفرین می‌تواند مبالغ  ۹ میلیون، ۱۰میلیون، ۱۵ میلیون، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰، ۴۵، ۵۰، ۵۵، ۶۰، ۶۵، ۷۰، ۷۵، ۸۰، ۸۵، ۹۰، ۹۵، ۱۰۰میلیون تومان می‌باشد. در بیمه ثالث کارآفرین برای سقف تعهدات مالی بالای ۱۰۰ میلیون تومان نیاز به کسب مجوز دارد.
  • بیمه ثالث ایران: سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در بیمه ایران ۹میلیون تومان، ۱۸ میلیون تومان، ۲۸  میلیون، ۳۶، ۴۵، ۸۰، ۱۱۰، ۱۵۰تا سقف  ۱۸۰ میلیون تومان می‌باشد.

در جدول زیر پوشش‌های مالی بیمه ثالث شرکت‌های مختلف تا سقف ۳۰ میلیون تومان قابل مشاهده است.

 

سقف تعهدات مالیشرکت‌های ارائه دهنده
۱۰ میلیونآسیا، البرز، تعاون، رازی، سامان، ملت، سینا، پارسیان، کارآفرین
۱۱ میلیونملت ، آسیا
۱۲ میلیونملت، آسیا، رازی، پاسارگاد، پارسیان
۱۳ میلیونملت، آسیا، پارسیان
۱۴ میلیونملت، آسیا
۱۵ میلیونآسیا، دانا، رازی، البرز، تعاون، ملت، پاسارگاد، رازی، سامان، کارآفرین
۱۶ میلیونملت، آسیا
۱۷ میلیونملت، آسیا
۱۸ میلیونملت، آسیا، ایران
۱۹ میلیونملت، آسیا
۲۰ میلیونآسیا، دانا، رازی، البرز،تعاون، ملت، پاسارگاد، رازی، سامان، کارآفرین
۲۱ میلیونملت، آسیا
۲۲ میلیونملت، آسیا
۲۳ میلیونملت، آسیا
۲۴ میلیونملت، آسیا
۲۵ میلیونآسیا، رازی، البرز، تعاون، ملت، پاسارگاد، رازی، سامان، کارآفرین
۲۶ میلیونملت، آسیا
۲۷ میلیونملت، آسیا
۲۸ میلیونملت، آسیا، ایران
۲۹ میلیونملت، آسیا
۳۰ میلیونآسیا، دانا، رازی، البرز، تعاون، ملت، پاسارگاد، رازی، سامان، کارآفرین

 

چطور تعهدات مالی بالا را انجام دهیم؟

چطور تعهدات مالی بالا را انجام دهیم؟

در زمان خرید و یا تمدید بیمه نامه ثالث می‌توانید بیمه ثالث‌تان را با هر تعهد مالی خریداری نمایید. شرکت‌های بیمه با توجه به پوشش‌هایی مالی که می‌توانند ارائه کنند بیمه ثالث شما را تمدید می‌کنند.

حتما بخوانید: راهنمای خرید بهترین بیمه شخص ثالث

در بیمه شخص ثالث، پوشش مالی ۹ میلیون تومان به صورت مبلغ پایه اعلام قیمت می‌شود ولی اگر بیمه گذار درخواست پوشش مالی بالاتر را داشته باشد باید در زمان خرید و یا تهیه بیمه ثالث درخواست خود مبنی بر داشتن پوشش بالاتر مالی را به شرکت بیمه  مورد نظر خود اعلام نماید.

اگر خسارت مالی پیش آمده از سقف تعهدات بیمه نامه ثالث بیشتر باشد چه باید بکنیم؟

ممکن است که خودروی شما با یک ماشین گران قیمت و لوکس تصادف کرده و خسارت چند صد میلیون تومانی برای شما اتفاق افتاده باشد، در این زمان چه باید بکنیم؟! تصادف با ماشین‌هایی که ارزش آن‌ها بیشتر از نصف دیه مرد مسلمان باشد قانون خودروی نامتعارف برقرار می‌باشد.

با توجه به قانون خودروی نا متعارف، در تصادف با خودروهایی که ارزش روز آن‌ها در زمان حادثه بیشتر از نصف دیه ماه حرام باشد میزان خسارت بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌باشد:

فرمول محاسبه خسارت خودروی متعارف

اطلاعات بیشتر را در مطلب در تصادف با خودروهای گران چه باید کرد بخوانید.

 

آیا سوالی در رابطه با سقف تعهدات مالی بیمه ثالث دارید؟

اگر هنوز سوالی برای شما باقی مانده است در انتهای همین مطلب سوال خود را در بخش کامنت مطرح کنید تا کارشناسان بیمه ثالث بیمه تایم به سوال شما پاسخ دهند.

همچنین اگر نیاز به مشاوره بیشتر دارید از طریق فرم زیر اطلاعات خود را ثبت کنید تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد رای

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲ نظر

  • سلام . من میخوام بیمه بگیرم کدام شرکت بهتر است اگر سقف مالی از ۹میلیون به ۱۷ میلیون بخوام انتقال بدم برای پژو ۱۳۹۷یکسال تخفیف که برای تعهد مالی نه میلیون یک میلیون وهشثصد برآورد کردن اگر تعهد مالی هیجده میلیون بگیرم جمعا چقدرمیسود هزینه کل بیمه .ضمننآ بیمه ایران خوب است یا بیمه های شخصی

    • جناب شیری شما می تونید، در زمان تمدید پوشش مالی بالاتر رو انتخاب و بیمه نامه تان را با مبلغ بالاتر تمدید کنید. مابه التفاوت بیمه نامه تون رو میتونید در زمان ارائه مدارک و بیمه نامه سال قبل از هر شرکت بیمه ای که مد نظرتان است را دریافت نمایید.